Najnowsze

Tajkonauci na spacerze. Pracowali w otwartej przestrzeni kosmicznej

Najnowsze


Tajkonauci, czyli chińscy astronauci, wykonali w niedzielę pierwszy spacer kosmiczny na zewnątrz nowej chińskiej stacji orbitalnej. Ich zadaniem była instalacja 15-metrowego ramienia robotycznego, które będzie używane do montażu reszty statku kosmicznego.

Liu Boming i Tang Hongbo zostali pokazani przez państwową telewizję, jak wychodzą ze śluzy powietrznej, gdy pod nimi ukazuje się Ziemia. Trzeci członek załogi, dowódca Nie Haisheng, pozostał w środku.

17 czerwca astronauci przybyli na trzymiesięczną misję na pokładzie trzeciej chińskiej stacji orbitalnej, będącej częścią ambitnego programu kosmicznego, w ramach którego w maju na Marsie wylądował łazik Zhorung. Pierwszy moduł stacji, Tianhe ("harmonia niebios"), został wystrzelony 29 kwietnia. Po nim wystrzelono zautomatyzowany statek kosmiczny z żywnością i paliwem. Liu, Nie i Tang przybyli zaś 17 czerwca na pokładzie kapsuły Shenzhou 12.

Na niedzielę zaplanowano instalację 15-metrowego robotycznego ramienia, które będzie używane do montażu reszty stacji - podały chińskie media państwowe. Telewizja przekazała, że skafandry kosmiczne są zaprojektowane tak, aby w razie potrzeby astronauci mogli pracować w próżni kosmicznej nawet przez sześć godzin.

Liu uczestniczył w misji Shenzhou 7 w 2008 roku, podczas której Zhai Zhigang wykonał pierwszy chiński spacer kosmiczny. Nie jest w trakcie swojej trzeciej podróży w kosmos, podczas gdy Liu odbywa pierwszą taką podróż. Wszyscy są pilotami wojskowymi.

Kosmiczne plany Chin

Shenzhou 12, pierwszy załogowy lot kosmiczny Chin od 2016 roku, jest trzecią z 11 misji zaplanowanych w ramach budowy stacji kosmicznej Tiangong ("niebiański pałac"). Zgodnie z planem stacja Tiangong ma zostać ukończona do końca 2022 roku. Z powodu sprzeciwu Stanów Zjednoczonych Chińczycy byli odcięci od badań prowadzonych na działającej od ponad 20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Autor: ps/dd / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości