Najnowsze

Tajfun Molave rozszalał się na Filipinach. Są zaginieni

Najnowsze


Kilkunastu mieszkańców Filipin zaginęło po przejściu tajfunu Molave. Bardzo niebezpieczny żywioł przyniósł ze sobą silny wiatr oraz obfite opady. Konieczne były ewakuacje blisko 45 tysięcy osób.

Tajfun Molave, o szybkości wiatru dochodzącej do 180 kilometrów na godzinę, zaatakował w poniedziałek Filipiny wyrządzając poważne zniszczenia i zmuszając około 45 tysięcy mieszkańców wieśniaków do szukania schronienia w szkołach i budynkach rządowych - poinformowały władze. Co najmniej 12 osób jest zaginionych.

Sporo zniszczeń

Żywioł, któremu towarzyszą intensywne opady deszczu, uderzył w rejony położone na południe od stolicy kraju Manili. Wiatr zrywał dachy, powalał drzewa i niszczył sieć energetyczną.

Powalone drzewa i fragmenty uszkodzonych budynków zablokowały wiele lokalnych dróg.

Zawieszona została komunikacja promowa, co w wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny, znacznie utrudniło normalne funkcjonowanie gospodarki i życie codzienne. W portach utknęło ponad 1,8 tys. ciężarówek wypełnionych towarami, a także tysiące pasażerów promów i rybaków.

Agencja rolnicza stwierdziła, że dzięki wcześniejszemu przygotowaniu przed pojawieniem się niebezpieczeństwa, udało się ocalić plony z ponad 133 tysięcy hektarów gruntów rolnych.

Częste katastrofy

Molave to 17. tajfun, który w tym roku uderzył w Filipiny. Ostatni tak silny żywioł przeszedł przez kraj w ubiegłym tygodniu - to Saudel, który już osłabł i obecnie jest depresją tropikalną. Mieszkańcy, szczególnie prowincji Quezon w regionie Calabarzon, na południowy wschód od stolicy Manili, nie zdążyli się jeszcze uporać ze skutkami jego przejścia.

Więcej o Saudelu i Molave przeczytasz TUTAJ.

W stolicy i pobliskich prowincjach nadal obowiązują poziomy ostrzegania przed burzą.

Według prognoz tajfun powinien w ciągu dnia stopniowo przemieszczać się nad Morze Południowochińskie. We wtorek rano ma opuścić terytorium Filipin i podążyć do Wietnamu. Kraj przygotowuje się już na jego nadejście

Filipiny nawiedzane są corocznie przez około 20 tajfunów, a także przez trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Zaliczają się do jednych z najczęściej nawiedzanych przez katastrofy naturalne rejonów świata.

Prognozowana trasa tajfunu Molave (JTWC)JTWC

Autor: kw / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości