Najnowsze

Ta żywa "pianka" ma prawie cztery miliardy lat

Najnowsze

Najstarsza zachowana forma życia
Scientific ReportNajstarsza zachowana forma życia

Na Tasmanii naukowcom udało się odkryć najstarszą zachowaną formę życia, stromatolity. I choć nie grzeszą urodą, ich "staż" na naszej planecie robi wrażenie - naukowcy datują je na prawie cztery miliardy lat.

W porozrzucanych po tasmańskich torfowiskach zagłębieniach swój niespieszny żywot pędzą stromatolity - żywe formacje skalne złożone z cienkich lamin węglanu wapnia wytrąconego z wody morskiej. Najstarsze zachowane okazy z Grenlandii naukowcy datują na 3.7 miliarda lat, jednak te odnalezione w Tasmanii zdaniem naukowców tylko nieznacznie im ustępują.

Matuzalem na torfowisku

Odnalezione przez naukowców w tasmańskim rezerwacie okazy to fenomen o tyle, że te stworzenia raczej niechętnie znosiły podobny mikroklimat. Jak się jednak okazało, na podmokłych terenach z bogatą w mikroelementy wapienną glebą stromatolity czują się doskonale.

Kształt tych niepozornych istot może ulegać zmianom, ale zazwyczaj przypominają kamienie o nieoczywistych, powyginanych kształtach. Powstają niejako przez przypadek, gdy sinice pozbywają się substancji biochemicznych odkładających się w ich organizmach.

Niezwykłe odkrycie

- To odkrycie przedstawia sobą niezwykłe znaczenie, gdyż stromatolity zostały odnalezione w niespodziewanym dla nich ekosystemie - stwierdziła biochemiczka Bernadette Proemse, badaczka Uniwersytetu Tasmańskiego i współautorka raportu z badań opublikowanego w czasopiśmie "Scientific Report".

Rezerwat, w którym odnaleziono stromatolity, został objęty Programem Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stromatolity, najstarsze formy życiaScientific Report
Stromatolity w TasmaniiScientific Report

Zobacz inne niezwykłe stworzenie:

Iskrzyłudy to zarazem obrzydliwe jak i fascynujące stworzenia
Iskrzyłudy to zarazem obrzydliwe jak i fascynujące stworzeniaHilarie Sorensen/ University of Oregon; Paul Macoun/ Twitter

Autor: sj/aw / Źródło: Scientific Report

Źródło zdjęcia głównego: Scientific Report

Pozostałe wiadomości