Najnowsze

Szybko, bez opamiętania i z poczuciem winy. Jedzenie kompulsywne

Najnowsze

J jak jedzenie kompulsywne
TVN Meteo ActiveJ jak jedzenie kompulsywne

Jedzenie bez opamiętania, chociaż nie czuje się głodu. To może być uzależnienie. - Jedzenie kompulsywne jest zaburzeniem odżywiania o podłożu psychologicznym - wyjaśniała w magazynie "Studio Active" dietetyk Katarzyna Kosałka, dietetyk kliniczny.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Odżywiać się można źle lub dobrze - to jasne. Jednak niektórzy cierpią na zaburzenia odżywiania. Jednym z zaburzeń odżywiania jest tak zwane jedzenie kompulsywne.

Jak wyjaśniała dietetyk kliniczna Katarzyna Kosałka, polega to na spożywaniu znacznych ilości jedzenia w niekontrolowany sposób przy jednoczesnym braku odczuwania fizycznego głodu. Określa się to także mianem uzależnienia od jedzenia.

Zgubny nawyk

U osób cierpiących na uzależnienie od jedzenia zauważa się występowanie napadów niekontrolowanego jedzenia, których podłożem są przyczyny emocjonalne, nie zaś rzeczywiste uczucie głodu. Przyczyną tej choroby bywa nieradzenie sobie z własnymi emocjami lub stresem. Osoba chora "zajada" swoje problemy, wykształcając w sobie zgubny dla siebie nawyk polegający na sięganiu po pokarm ilekroć zacznie odczuwać psychiczny dyskomfort.

Symptomy problemu

Do typowych symptomów należą: czasowa utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzenia i jednorazowe spożywanie zbyt dużych - w stosunku do osoby odżywiającej się normalnie - ilości pożywienia.

Podczas napadów obserwuje się spożywanie posiłków znacznie szybciej niż podczas normalnego jedzenia i jedzenie aż do wystąpienia przykrych objawów przejedzenia. Osoba chora często jada w samotności aby uniknąć "przyłapania" odczuwając z tego powodu wstyd i poczucie winy bezpośrednio po napadzie. Następstwem jest postępująca nadwaga i otyłość.

Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active / TVN 24 / Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości