Najnowsze

Szwajcarskie ostrzeżenie przed "cudownym, ziołowym lekiem" na koronawirusa

Najnowsze

"Warto tym razem przygotować się, podjąć jakieś działania uprzedzające"
"Warto tym razem przygotować się, podjąć jakieś działania uprzedzające"tvn24
wideo 2/21

Szwajcarska Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic) ostrzegła przed stosowaniem ziołowego leku wytwarzanego z jeżówki purpurowej przeciwko koronawirusowi. Wyniki, które miały świadczyć o jego skuteczności w walce z SARS-CoV-2, zostały błędnie zinterpretowane.

Szwajcarskie media opublikowały raport ze znanego laboratorium w Spiez, w którym pojawiało się twierdzenie, że lek ziołowy o nazwie Echinaforce jest skuteczny przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

Lek ten jest wytwarzany z jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea), sprzedaje się go bez recepty w postaci tabletek lub płynu w aptekach i drogeriach. Według ulotki ma przeciwdziałać przeziębieniom oraz poprawiać odporność organizmu.

Badania, które źle zinterpretowano

Wyniki badań wpływu specyfiku na koronawirusa opublikowano w ubiegłym tygodniu w czasopiśmie "Virology Journal". Wiadomości o "cudownym działaniu" ziołowego leku szybko obiegły lokalne media społecznościowe i spowodowały, że apteki zapełniły się klientami chcącymi kupić Echinaforce.

W tym tygodniu Szwajcarska Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic) poinformowała jednak, że analizy te zostały częściowo błędnie zinterpretowane. W wydanym oświadczeniu przekazano, że badania w laboratorium przeprowadzono tylko na kulturach komórkowych. Żadnego z nich nie dokonano na człowieku.

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), z której wytwarza się lekEric Hunt (CC BY-SA 4.0)

Warunki panujące w kulturach komórkowych nie mogą być porównywane z warunkami w ludzkim organizmie. To oznacza, że uzyskane dane nie mogą dostarczyć żadnych dowodów na skuteczność leku przeciwko koronawirusowi u ludzi. Dlatego szwajcarscy specjaliści przestrzegli, że substancja, która wykazuje wpływ na kultury komórkowe, niekoniecznie musi być skuteczna także u człowieka.

Zabroniono promocji

Ze względu na brak badań dotyczących dokładnego wpływu ziołowego specyfiku na koronawirusa SARS-CoV-2, zabroniono promowania go w tym kontekście dla bezpieczeństwa pacjentów.

Swissmedic uznała, że promocja "cudownego leku na koronawirusa" będzie klasyfikowana jako oszustwo konsumenckie, ponieważ od razu zakłada, że ​​produkt jest skuteczny, a to daje ludziom fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Autor: kw/aw / Źródło: swissmedic.ch, thelocal.ch, swissmedicinfo.ch

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości