Najnowsze

Szuwarek i RoSzponka zostali rodzicami. Trzy pisklęta potrzebują 140 kg ryb

Najnowsze

Lasy Państwowe, Polskie Sieci ElektroenergetyczneRybołowy doczekały się trójki piskląt

Powiększyła się rodzina wielkopolskich rybołowów. Szuwarek i RoSzponka doczekali się aż trójki potomstwa. Teraz czeka ich ciężka praca - będą musieli karmić młode. Nawet siedem-osiem raz dziennie.

Już trzeci rok z rzędu internauci mogli na żywo oglądać wykluwanie się młodych rybołowów z Nadleśnictwa Lipka w woj. wielkopolskim. Szuwarek i RoSzponka znów zostali rodzicami trzech piskląt.

Pierwszy maluch wydostał się ze skorupki 17 maja. Dwa dni później, czyli 19 maja, w gnieździe siedziały już trzy maleństwa. Dwa najstarsze pisklęta są już intensywnie karmione przez rodziców. Natomiast najmłodsze przez kilka godzin odpoczywało po walce ze skorupą, którą musiało przebić, aby wydostać się na świat. Po nabraniu sił, zacznie dorównywać rodzeństwu apetytem.

Karmienie i pierwszy lot

Po wykluciu się młodych, zaczyna się ciężka praca dla rodziców. Dorosłe rybołowy siedem-osiem razy dziennie będą przynosiły ryby dla swoich potomków. Szacuje się, że podczas sezonu lęgowego złowią ponad 140 kg ryb. Intensywne karmienie młodych będzie się opłacało rodzicom, ponieważ pierwsze próbne loty młode ptaki wykonają już na przełomie czerwca i lipca, czyli po ok. siedmiu tygodniach od wyklucia się.

Od razu nie opuszczą swojego gniazda. Dojdzie do tego dopiero w drugiej połowie lipca. Przez kilka następnych tygodni będą jeszcze karmione przez rodziców, młode będą też przylatywały do gniazda na posiłek. Pod koniec sierpnia rybołowy odlecą na zimowiska.

Od lat z nami

Para rybołowów już od 18 lat gniazduje na terenie Nadleśnictwa Lipka (RDLP w Pile). Prawie co roku wyprowadza lęgi, zwykle w gnieździe są trzy młode. Od kilku lat ptasi dom znajduje się na słupie linii przesyłowej wysokiego napięcia. Podczas odbudowy zniszczonego gniazda energetycy z Polskich Sieci Elektroenergetycznych zainstalowali w nim kamery. Transmisję online z gniazda rybołowów można oglądać w tym roku już po raz trzeci.

Lasy Państwowe śledzą życie także mazurskich bielików. Zobacz, jak wyglądało pierwsze karmienie piskląt dwa lata temu:

Bieliki doczekały się potomstwa. Pierwsze karmienie piskląt (film bez dźwieku)
Bieliki doczekały się potomstwa. Pierwsze karmienie piskląt (film bez dźwieku)Bieliki Online/Lasy Państwowe

Autor: AD/aw / Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe, Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Pozostałe wiadomości