Najnowsze

Szukali go 11 lat, a on... był na Marsie. Beagle 2 odnaleziony

Najnowsze

NASAOdnaleziono Beagle 2

Niesławny lądownik Beagle 2, nazwany przez Królewskiego Astronoma Martina Reesa "bohaterską porażką", został odnaleziony na Marsie, 11 lat po rozpoczęciu misji poszukiwania życia pozaziemskiego.

Beagle 2, część misji Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej, miał wylądować na Marsie w Boże Narodzenie 2003 roku. Jednakże 19 grudnia 2003 roku lądownik zaginął. 16 stycznia Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że Beagle 2 został odnaleziony.

Lądownik wylądował zgodnie z planem

ESA ogłosiła odkrycie w piątek 16 stycznia na konferencji w Royal Society (Towarzystwo Królewskie w Londynie). Naukowcy poinformowali, że na powierzchni Marsa zauważono lądownik.

- Beagle 2 nie jest już zagubiony - powiedział David Parker, dyrektor generalny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej. - Prawdopodobnie lądownik nawet się nie rozbił. Ostatnio analizowane obrazy z HiRiSE, instrumentu naukowego na NASA Mars Reconnaissance Orbiter (red. amerykańskiej naukowo-telekomunikacyjnej sondzie kosmicznej), dostarczyły dowodów, że Beagle 2 spoczywa na powierzchni Marsa. Lądownik pomyślnie wylądował, ale miał problemy z całkowitym uruchomieniem po osiągnięciu powierzchni Czerwonej Planety - dodaje.

Odnalezienie Beagle 2 pokazuje, że lądowanie przebiegło pomyślnie, w dzień Bożego Narodzenia 2003 roku lądownik osiadł na powierzchni Marsa.

W poszukiwaniu śladów życia

Nazwa Beagle 2 pochodzi od statku Karola Darwina , na którym sformułowana została teoria ewolucji. Beagle 2 został zbudowany przez brytyjskich naukowców za około 50 mln funtów.

Misja Beagla 2 miała polegać na sprawdzeniu za pomocą instrumentów naukowych powierzchni Marsa, w poszukiwaniu śladów życia. Martin Rees, Astronom Królewski oraz twórca Colin Pillinger, który w 2014 roku zmarł, mimo awarii nazwali misję "bohaterską porażką".

Autor: mab/mk / Źródło: Reuters TV, ENEX

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości