Szukają ciemnej materii w kopalni złota

Poszukiwania ciemnej materii
Poszukiwania ciemnej materii
Poszukiwania ciemnej materii

W wyjątkowym miejscu ponad 1,5 kilometra pod ziemią naukowcy mogą znaleźć odpowiedź na jedną z tajemnic powstania Wszechświata. W dawnej kopalni złota w miejscowości Lead w Południowej Dakocie w Stanach Zjednoczonych powstało specjalne laboratorium mające zbadać tajemnice ciemnej materii.

Mieszkańcy miasteczka, które w przeszłości słynęło z wydobycia drogocennego kruszcu, wciąż nie mogą się nadziwić, że właśnie w tym miejscu możemy poznać odpowiedź na pytanie stawiane przez naukowców na całym świecie.

Podziemna ksploracja wiedzy

Dawna kopalnia złota to świetna lokalizacja na zbudowanie laboratorium do badania ciemnej materii. Pod ziemią rozciąga się labirynt blisko 600 km tuneli na powierzchni ponad 3000 hektarów. Laboratorium powstało na obszarze blisko tysiąca metrów kwadratowych, co pozostawia mnóstwo miejsca na ewentualną późniejszą rozbudowę placówki.

Doskonałe miejsce do badań

W tym specyficznym miejscu, w którym zjechanie do laboratorium usytuowanym na głebokości półtora kilometra zajmuje 11 minut, panują doskonałe warunki do eksperymentów. Ciemna materia jest bowiem bardzo wrażliwa na promieniowanie kosmiczne. To właśnie w dawnej kopalni ma zostać uruchumiony najbardziej czuły detektor ciemnej materii.

Nadzieja mieszkańców

Mieszkańcy Lead mają nadzieję, że badania nad ciemną materią w dawnej kopalni złota przywrócą blask miastu. Od 1876 roku wydobywano tu drogocenny kruszec, jednak w 2003 kopalnię zamknięto, a pracę straciło ponad 1000 górników. Już same prace adaptacyjne pozwoliły znaleźć zatrudnienie dla byłych pracowników. Władze miasteczka mają również nadzieję, że eksperymenty naukowe skierują na Lead zainteresowanie turystów, którzy tłumnie zwiedzą liczne atrakcje.

Brakujące ogniwo

Ciemna materia to hipotetyczna materia nieemitująca i nieodbijająca promieniowania elektromagnetycznego, której istnienie zdradzają jedynie wywierane przez nią efekty grawitacyjne. Według danych obserwacyjnych, ciemna materia to ok. 22–23 procent bilansu masy-energii Wszechświata, przy zaledwie 4 procent materii zwykłej (widzialnej).

Autor: adsz/mj / Źródło: APTN

Pozostałe wiadomości