Najnowsze

Sztorm Karolina w Wielkiej Brytanii. Brak prądu, utrudnienia komunikacyjne

Najnowsze

Sztorm Karolina w Wielkiej Brytanii (źródło: Windy.com)
Sztorm Karolina w Wielkiej Brytanii (źródło: Windy.com)windy.com
wideo 2/6

Sztorm Karolina dotarł do Wielkiej Brytanii i przyniósł wiatr o prędkości dochodzącej do 110 kilometrów na godzinę. Doszło do przerw w dostawie prądu oraz licznych utrudnień komunikacyjnych.

Prędkość wiatru sztormu Karolina wynosi nawet do 100 kilometrów na godzinę, chociaż w niektórych regionach przybrzeżnych odnotowano nawet do 110 kilometrów na godzinę.

Brytyjskie Biuro Meteorologiczne (Met Office) wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi na czwartek i piątek.

Część połączeń kolejowych odwołano jeszcze przed głównym uderzeniem Karoliny. Ewakuowano też pracowników jednej z platform wiertniczych. Niektóre linie lotnicze zdecydowały się wstrzymać loty.

Ostrzeżenia obowiązują od godziny 8 rano czasu lokalnego w czwartek i utrzymają się, a nawet rozszerzą zasięg, przynajmniej do niedzieli. Tereny objęte ostrzeżeniem to Hebrydy, Orkady oraz Szkocja od miejscowości Oban aż po Aberdeen.

Ostrzeżenie drugiego stopnia - "bursztynowe" - obowiązuje między innymi dla Grampianów.

Ponad 2000 mieszkańców zostało pozbawionych prądu.

Zagrożenia i domy bez prądu

Główny meteorolog Met Office Steve Ramsdale prognozuje:

- Najsilniejszy wiatr dotrze na północny zachód Szkocji wcześnie w czwartek, po czym przejdzie na północny wschód oraz na Orkady w godzinach popołudniowych. W czwartek pod wieczór wiatr nieco osłabnie na zachodzie, ale to na tę chwilę przewidywane jest gwałtowne nasilenie się wiatru na wyspach - ostrzega.

W czwartek rano Met Office opublikowało ostrzeżenie przed porywistym wiatrem, w którym przyznaje, że "(...) możliwe są zniszczenia budynków, należy też wystrzegać się porwanych przez wiatr odłamków i niebezpiecznych przedmiotów".

Wysokie fale rozbijają się o brzegi Irlandii Północnej i Szkocji od rana, a prędkość wiatru znacznie wzrosła. Władze regionu Szkocji zdecydowały, by ponad cztery tysiące dzieci nie poszło do szkoły z uwagi na niebezpieczne warunki pogodowe.

Władze lotniska Leeds Bradford poinformowały o tym, że jeden z samolotów miał poważne problemy z wylądowaniem - chwiał się pod uderzeniami silnego wiatru.

Szkockie Linie Energetyczne poinformowały o tym, że ponad 2270 mieszkańców zostało pozbawionych prądu, jednak władzom udaje się stopniowo przywrócić dostęp do energii elektrycznej w regionie.

Lodowaty wicher i utrudnienia w transporcie

Szkoccy synoptycy przewidują, że wichura jeszcze doprowadzi do kolejnych utrudnień drogowych, przerw w dostawie prądu, opóźnień komunikacyjnych kolei oraz samolotów, a także znacznie wydłuży lub nawet uniemożliwi podróż do pozostałych regionów Wielkiej Brytanii. Meteorolodzy przewidują, że niektóre przybrzeżne trakty i szlaki, a także mniejsze nabrzeżne miejscowości mogą borykać się z trudnościami w związku z wysokimi falami.

W miarę jak Karolina przeniesie się dalej, już w piątek napłynie masa chłodnego powietrza, przez co temperatura gwałtownie spadnie. W związku z tym Met Office przewiduje, że dojdzie do gołoledzi oraz opadów śniegu, szczególnie na obszarze Irlandii Północnej, Walii i Szkocji.

W środę ewakuowano niemal połowę pracowników platformy wiertniczej Ninian South w związku z zagrożeniem wysokiej fali. Rzeczniczka CNR International, firmy z prawami do platformy, wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że wszystko odbyło się w zgodzie z procedurami bezpieczeństwa.

Linia kolejowa ScotRail zdecydowała się przeprowadzić przegląd pociągów i wstrzymać z podjęciem ostatecznej decyzji o zawieszeniu połączeń, jednak już teraz odwołano kilka pociągów z oraz do Aberdeen. Wstrzymano również niektóre kursy promów firmy przewozowej CalMac.

Zobacz ostrzeżenie Met Office na piątek, sobotę i niedzielę:

Ostrzeżenia w Wielkiej Brytanii w sobotę i niedzielę (źródło: Met Office)Met Office

Ślizgawica

- Według naszych prognoz możemy spodziewać się od 2 do 5 centymetrów śniegu, a w niektórych wyżej położonych partiach regionu spadnie do 20 centymetrów śniegu - przyznał Ramsdale. - W nocy większość dróg będzie oblodzona i pozostanie w tym stanie do rana. Opady śniegu, szczególnie na północnym wschodzie Szkocji, pozostaną z nami do soboty - dodał.

Lokalne służby porządkowe deklarują, że są przygotowane na najgorsze. Szkocki minister transportu Humza Yousaf zachęcił, by przygotować się na opóźnienia i załatwić niezbędne sprawy jeszcze przed czwartkiem, a także regularnie sprawdzać serwisy pogodowe i komunikaty władz lokalnych.

Obejrzyj prognozę na czwartek dla Szkocji:

Sztorm Karolina w czwartek (źródło: Ventusky)
Sztorm Karolina w czwartek (źródło: Ventusky)Ventusky

Autor: sj/aw / Źródło: BBC, Met Office, Mirror, Guardian, źródło głównego zdjęcia: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Pozostałe wiadomości