Najnowsze

Szlaki pozawiewane śniegiem, ślisko. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Najnowsze

Powalone drzewo na drodze do Morskiego Okatvn24
wideo 2/21

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki są śliskie, mogą pojawiać się oblodzenia, w niektórych miejscach występuje śnieg wywiany. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego i TOPR-owcy ostrzegają i proszą o powstrzymanie się od wycieczek. Wydano drugi stopień zagrożenia lawinowego.

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży w czwartek 20 centymetrów śniegu - poinformował dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium IMGW. Po nocnych opadach niewielka ilość śniegu pojawiła się także w Zakopanem.

Trudne warunki

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN), w Tatrach panują trudne, zimowe warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach jest bardzo ślisko i występują oblodzenia. Choć powyżej górnej granicy lasu leży sporo śniegu, to jest go jeszcze zbyt mało, aby można uprawiać turystykę narciarską, czyli popularny skituring.

Po ostatnim halnym niektóre szlaki są pozawiewane śniegiem, a ich przebieg może być niewidoczny. W niektórych miejscach utworzyły się śnieżne zaspy, a w innych miejscach śnieg jest wywiany do skały.

Władze TPN apelują o niewchodzenie na tafle zamarzających stawów, w tym Morskiego Oka. Lód na nich w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać - czytamy w komunikacie TPN.

W Tatrach obowiązuje już drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podaje w komunikacie, że w górach panują częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

Autor: kw/dd / Źródło: PAP, TOPR

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock