Szlak na Giewont zamknięty do odwołania

[object Object]
Szlak na Giewont zamknięty do odwołaniatvn24
wideo 2/6

Po czwartkowej tragicznej burzy władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały o zamknięciu szlaku z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont. "Turysto, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Wychodząc w Tatry zapoznaj się z prognozą pogody" - apelują w komunikacie turystycznym.

W czwartek w godzinach popołudniowych nad Tatrami przeszła burza, która w Polsce pozbawiła życia cztery osoby. Po słowackiej stronie gór zginął czeski turysta. Ponad 100 osób zostało poszkodowanych.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY NA PIĄTEK

Zamknięty szlak na Giewont

Giewont należy do szczególnie niebezpiecznych miejsc podczas burzy. To miejsce wyjątkowo narażone na uderzenia piorunów z uwagi na metalowy krzyż oraz łańcuchy ubezpieczające wejście na szczyt. Szlak został zamknięty z uwagi na prowadzoną w tym rejonie akcję ratunkową. W piątek szlak ma być ponownie sprawdzony pod kątem tego, czy ktoś jeszcze nie potrzebuje pomocy.

Zamknięty do odwołania jest również szlak między Świnicą a Zawratem. Powodem jest obryw skalny oraz zniszczenie dużego fragmentu szlaku.

SPRAWDŹ, CO ZROBIĆ, KIEDY ZASTANIE CIĘ BURZA

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

"Turysto, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Wychodząc w Tatry zapoznaj się z prognozą pogody. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia oraz w okolicy cieków wodnych" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Władze TPN podkreślają, że wybierając się w góry trzeba się odpowiednio przygotować. "Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem". Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Prognoza na piątek dla Tatr (pogoda.topr.pl)pogoda.topr.pl
Potencjalny rozwój burz w ciągu najbliższych godzin (Ventusky.com)
Potencjalny rozwój burz w ciągu najbliższych godzin (Ventusky.com)Ventusky.com

Mokre i śliskie szlaki

Jak informuje TPN, w Tatrach jest bardzo duży ruch turystyczny. Nocą padał deszcz, więc wszystkie szlaki są mokre, a znajdujące się na nich kamienie mogą być śliskie. Na odcinkach prowadzących przez las zalega błoto i kałuże.

W miejscach, gdzie zamontowane są sztuczne ułatwienia - m.in. na szlaku na Rysy czy w rejonie Orlej Perci tworzą się zatory, co może wydłużyć czas trwania wycieczki. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, szlakach wyposażonych właśnie w sztuczne ułatwienia oraz w okolicy cieków wodnych.

Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN.

Miejsca, w których pojawiły się piorunyTVN24/Google Maps
Jak zachowywać się podczas burzy? (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Autor: //aw / Źródło: PAP, TPN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości