Najnowsze

Sześć lat więzienia dla sejsmologów za to, że nie przewidzieli trzęsienia ziemi

Najnowsze

Trzęsienie ziemi w 2009 r. zniszczyło centrum L'Aquili

Na sześć lat więzienia skazał w poniedziałek sąd w L'Aquili we Włoszech członków tzw. Komisji ds. Wielkich Zagrożeń przy Obronie Cywilnej. Sądzono ich za to, że nie podjęli kroków prewencyjnych w związku z rosnącą aktywnością sejsmiczną w mieście w 2009 roku.

Wyroki skazujące otrzymało siedmiu sejsmologów i ekspertów, którzy wzięli udział w specjalnej naradzie 31 marca 2009 roku, zwołanej w związku z nasilającymi się wstrząsami sejsmicznymi w L'Aquili. Region od dawna był uważany za teren zagrożony silnym trzęsieniem ziemi. Podczas tej narady nie zarządzono ewakuacji miasta.

Ogromne straty

W wyniku wstrząsu w tydzień później, nad ranem 6 kwietnia 2009, roku zginęło 309 osób, a około 1500 zostało rannych. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową.

"Zdumiewający wyrok"

Prokurator domagał się dla oskarżonych kary czterech lat więzienia. Wszystkich uznano za winnych nieumyślnego spowodowania śmierci oraz zranienia wielu ludzi. - To wyrok zdumiewający i niezrozumiały - oświadczył jeden z adwokatów Marcello Petrelli. Zapowiedział złożenie apelacji.

Ogromne kontrowersje

Wyrok ostro skrytykowało włoskie stowarzyszenie geologów, którego członkowie są wśród skazanych. - Jeśli wyrok odnosi się do tego, że nie przewidziano trzęsienia ziemi, to znaczyłoby to postawienie w stan oskarżenia całego świata nauki, który obecnie ani we Włoszech, ani na świecie nie dysponuje środkami, by stawiać takie prognozy - powiedział prezes stowarzyszenia Gianvito Graziano

Autor: adsz/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości