Szereg pogodowych niebezpieczeństw. Ostrzeżenia w całej Polsce

[object Object]
Pogoda na niedzielę 29.03tvnmeteo.pl
wideo 2/11

Najbliższe godziny mogą przynieść pogodowe zagrożenia. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Oprócz tego pojawią się opady śniegu, przymrozki i oblodzenia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami, silnym wiatrem, oblodzeniami i opadami śniegu.

Silny wiatr

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem w województwach:

- pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, gdańskim i nowodworskim;

- zachodniopomorskim, obejmując powiaty sławieński, koszaliński, Koszalin, białogardzki, kołobrzeski, gryficki, kamieński oraz Świnoujście.;

- warmińsko-mazurskim, w powiatach elbląskim, Elbląg i braniewskim.

Synoptycy prognozują wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 do 50 kilometrów na godzinę, a w porywach do 75-85 km/h.

Ostrzeżenia wygasną o godzinie 16 w niedzielę.

Przymrozki

Ostrzeżenia przed przymrozkami obowiązują w województwach:

- pomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie alerty będą ważne od godziny 17 w niedzielę do godziny 8 w środę;

- warmińsko-mazurskim, między godz. 18 w niedzielę a godz. 8 w środę;

- podlaskim, gdzie ostrzeżenia będą obowiązywać od godz. 19 w niedzielę do godz, 9 w środę;

- wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim i opolskim, w których ostrzeżenia będą obowiązywać między godz. 20 w niedzielę a godz. 8 w środę.

- zachodniopomorskim niebezpiecznie będzie od godz. 21 w niedzielę do godz. 8 w środę;

- lubelskim, gdzie ostrzeżenia mają być ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 8 w czwartek;

- śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, gdzie alarmy wejdą w życie w niedzielę o godz. 23 i będą ważne do godz. 8 w czwartek.

Oblodzenia

Synoptycy IMGW ostrzegają także przed oblodzeniami. Te alarmy zostały wydane w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim oraz północno-wschodnich powiatach woj. wielkopolskiego.

Prognozuje się tam zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników w trakcie i po opadach deszczu lub deszczu ze śniegiem. Termometry pokażą od -7 stopni Celsjusza do -2 st. C, a przy gruncie od -10 st. C do -2 st. C.

W przypadku tych ostrzeżeń w woj. wielkopolskim i łódzkim będą obowiązywać od godz. 22 w niedzielę. W pozostałych regionach wejdą w życie o godz. 20. Wszystkie ostrzeżenia stracą ważność w poniedziałek o godz. 8.

Opady śniegu

Synoptycy IMGW prognozują też wystąpienie opadów śniegu.

Alerty będą ważne w woj.:

- dolnośląskim, w powiatach lubańskim, lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kłodzkim i ząbkowickim;

- śląskim, w powiatach cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim;

- małopolskim, w powiatach myślenickim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz i gorlickim;

- podkarpackim, w powiatach jasielskim, krośnieńskim, Krosno, brzozowskim, sanockim, leskim i bieszczadzkim.

Ostrzeżenia w woj. dolnośląskim będą ważne od godz. 18 w niedzielę do godz. 8 w poniedziałek. W woj. podkarpackim mają obowiązywać między godz. 23 w niedzielę do godz. 9 w poniedziałek. W dwóch pozostałych regionach alerty te wejdą w życie od 22 w niedzielę do godz. 8 w poniedziałek.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Prognoza zagrożeń na poniedziałek

W poniedziałek także możemy spodziewać się przymrozków w całym kraju. Ponadto, dla woj. podkarpackiego synoptycy IMGW prognozują wystąpienie opadów śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść do 8 centymetrów.

Dodatkowo, w woj. podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim mogą pojawić się oblodzenia.

Prognoza zagrożeń na poniedziałekIMGW

Prognoza zagrożeń na wtorek

Wtorek także może przynieść przymrozki w całym kraju. Będą miejsca, gdzie temperatura powietrza może spaść do -8 st. C, a temperatura gruntu do -10 st. C.

Prognoza zagrożeń na wtorekIMGW

Pamiętajmy, by zachować wzmożoną czujność i zwracać uwagę na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, między innymi na osoby bezdomne i starsze. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Według definicji IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Jak powstaje "szklanka" na drogachAdam Ziemienowicz/PAP/DPA

Autor: kw,dd/map,aw / Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości