Najnowsze

Szef WHO: aby kontrolować koronawirusa, będziemy potrzebowali szczepionki

Najnowsze

Kiedy nadejdzie potencjalna druga fala zakażeń?
Kiedy nadejdzie potencjalna druga fala zakażeń?tvn24
wideo 2/13

- Przed nami długa droga i dużo pracy - powiedział dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Po raz kolejny wezwał wszystkie kraje do testowania, izolowania i leczenia chorych na COVID-19. Zaznaczył, że znoszenie obostrzeń powinno przebiegać w sposób stopniowy i kontrolowany.

Niektóre kraje zaczęły łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Otwierane są sklepy, część ludzi wraca do pracy. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus na poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślił, że ten proces musi przebiegać w sposób powolny, odpowiedzialny i kontrolowany.

STATYSTYKI DOTYCZĄCE PANDEMII

Szef WHO wezwał kraje do dalszego testowania osób potencjalnie zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, leczenia chorych, izolowania ich i śledzenia kontaktów zakażonych osób z innymi. Według niego świat jest daleki od zażegnania pandemii.

- Przed nami długa droga i dużo pracy. Światowa Organizacja Zdrowia robi wszystko, aby wspierać wszystkie kraje - powiedział Ghebreyesus.

Jak poinformował, organizacja wysłała miliony środków ochrony osobistej do 105 krajów i urządzenia laboratoryjne do 127 krajów. Planowane są kolejne wysyłki w nadchodzących tygodniach. Dodał, że WHO jest zaniepokojona rosnącą liczbą zakażeń w Afryce, Europie Wschodniej, Ameryce Południowej i niektórych krajach azjatyckich.

Wartość szczepionki

Na świecie trwają prace nad wynalezieniem szczepionki, która pozwoli zahamować rozwój pandemii. Brytyjczycy z Oksfordu rozpoczynają testowanie jej na ludziach. Szansę na jej sukces naukowcy oceniają na 80 procent.

Jak zaznaczył szef WHO, prace nad wynalezieniem szczepionki nabrały tempa dzięki pracom organizacji i innych zespołów naukowych. Obecnie w ramach Solidarity Trial trwają testy preparatów, które pomogą leczyć pacjentów z COVID-19. To jednak, zdaniem Ghebreyesusa, nie wystarczy.

- Ostatecznie, aby móc kontrolować koronawirusa, będziemy potrzebowali szczepionki - przestrzegał dyrektor generalny WHO.

Ghebreyesus przypomniał też, że sukces w opracowaniu skutecznego leku i szczepionki przeciw wirusowi Ebola pokazuje ogromną wartość tych narzędzi w walce z patogenem. Zaznaczył, że ważna przy tym jest silna współpraca krajowa i międzynarodowa. Zwrócił uwagę na to, że w 21 krajach odnotowano niedobory szczepionek przeciwko innym chorobom. Powodem są ograniczenia w transporcie wywołane pandemią.

- Liczba przypadków malarii w Afryce Subsaharyjskiej może się podwoić - podkreślił.

WIRUSOLOG: JESTEŚMY NA POCZĄTKU DROGI

"Solidarność, solidarność, solidarność"

Szef WHO wskazał, że w walce z pandemią niezwykle ważna jest solidarność.

- Jedność narodowa jest podstawą globalnej solidarności. Solidarność, solidarność, solidarność - powtarzał. - Jeśli nie będziemy zjednoczeni, wirus to wykorzysta i spowoduje spustoszenie. Możemy go pokonać jedynie poprzez jedność na poziomie krajowym i solidarność na poziomie globalnym - dodał Ghebreyesus.

Autor: ps/dd / Źródło: WHO

Pozostałe wiadomości