Szczyt klimatyczny przełożony z powodu koronawirusa

[object Object]
Za nami najgorętsza dekada w historiiNASA's Scientific Visualization Studio/Kathryn Mersmann
wideo 2/22

Konferencja klimatyczna Organizacji Narodów Zjednoczonych COP26, która zaplanowana była na listopad, została przełożona na przyszły rok. Powodem jest pandemia choroby COVID-19.

Szczyt klimatyczny miał się odbyć w Glasgow. O przełożeniu poinformowały we wspólnym oświadczeniu Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Wielka Brytania. - Świat stoi obecnie w obliczu bezprecedensowego globalnego wyzwania i kraje słusznie koncentrują swoje wysiłki na ratowaniu istnień ludzkich i walce z COVID-19. Dlatego postanowiliśmy przełożyć konferencję COP26. Będziemy nadal niestrudzenie współpracować z naszymi partnerami, aby zrealizować ambicje potrzebne do walki z kryzysem klimatycznym i z niecierpliwością czekam na uzgodnienie nowego terminu konferencji - oświadczył Alok Sharma, brytyjski minister biznesu, który jest zarazem przewodniczącym konferencji klimatycznej.

Miało przyjechać prawie 30 tysięcy osób

Konferencja COP26 miała się odbyć w Glasgow w dniach 9-20 listopada. Spodziewano się, że do największego miasta Szkocji przyjedzie około 30 tysięcy delegatów - polityków, działaczy organizacji ekologicznych, dziennikarzy - w tym także kilkudziesięciu przywódców państw.

Decyzję podjęto po wideokonferencji z udziałem przedstawicieli ONZ i brytyjskiego rządu.

Spekulacje o przełożeniu konferencji krążyły już od pewnego czasu, zwłaszcza po tym jak zapowiedziano, że główna arena obrad - centrum konferencyjne SEC Centre w Glasgow - zostanie przekształcona w tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19. Na razie nie podano nowych dat konferencji, ale oczekuje się, iż odbędzie się ona w połowie przyszłego roku.

Zmiany klimatyczne na świecie (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP

Realizacja porozumienia paryskiego

Podczas dwutygodniowych obrad państwa miały potwierdzić i wzmocnić swoje zobowiązania złożone w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku, którego celem jest zatrzymanie zmian klimatycznych na Ziemi.

Autor: dd/aw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości