Najnowsze

Szczelina w tarczy obronnej Ziemi. Pojawia się po burzy na Słońcu

Najnowsze

NASAPole magnetyczne Ziemi

Jednym z powodów, dla których Ziemia jest miejscem nadającym się do życia, jest otaczające ją rozległe pole magnetyczne, które chroni naszą planetę przed ostrym wiatrem słonecznym i promieniowaniem kosmicznym. Okazuje się jednak, że podczas rozbłysków na Słońcu nasza tarcza obronna jest uszkadzana.

Naukowcy z Tata Institute of Fundamental Research w Mumbaju w Indiach przeanalizowali dane z teleskopu GRAPES-3, który znajduje się w miejscowości Utakamand na południu kraju. Urządzenie odnotowało ogromny wybuch promieni słonecznych, jaki miał miejsce 22 czerwca 2015 roku. Przez dwie godziny ziemska magnetosfera była bombardowana przez niezwykle silne cząsteczki pochodzące ze Słońca. Dane z tego rozbłysku pozwoliły naukowcom przeanalizować, co dzieje się z ziemską magnetosferą po rozbłysku na Słońcu. Przemierzają przestrzeń kosmiczną w tempie bliskim prędkości światła. W pierwszej kolejności dolatują do ziemskiego pola magnetycznego.

Bezustanna interakcja

Wiatr słoneczny nieustannie "bombarduje" ziemską atmosferę. Jednak, jeśli cząsteczek jest mało i mają niewielką moc, nie niszczą naszej ochronnej powłoki czyli magnetosfery. Tymczasem, gdy na Słońcu dojdzie do silniejszych burz magnetycznych, na Ziemi często zakłócony jest odbiór sygnału radiowego. Silniejszą aktywność Słońca możemy również poznać tym, że rośnie możliwość pojawienia się zórz polarnych, nie tylko w okolicach podbiegunowych.

Kompresja pola

Specjaliści przeprowadzili wiele symulacji na danych z czerwca 2015 roku. Wyniki potwierdziły, że promienie słoneczne czasowo naruszyły ziemską magnetosferę, która straciła na sile, przez co pojawiły się problemy w systemach radiowych. Naukowcy podkreślają, że pole magnetyczne uległo kompresji od 11 do 4 długości promieni Ziemi.

- "Usterka" ta może wystąpić, gdy plazma ze Słońca deformuje ziemskie pole magnetyczne, szczególnie na biegunach, zmniejszając jego zdolność do odbijania cząsteczek ze Słońca - powiedziała Katherine Wright z Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego.

Nasze pole magnetyczne może być uszkodzone czasowo, potem wrócić do normy, jednak dochodzi do tego za każdym razem, przy każdym większym słonecznym rozbłysku.

Słońce właśnie w ostatnich dniach wykazywało się większą aktywnością. Pojawiła się tzw. dziura koronalna, która wypuściła silną wiązkę wiatru słonecznego w stronę Ziemi.

Trójwymiarowy model pola magnetycznego
Trójwymiarowy model pola magnetycznegoCAASTRO

Autor: AD/aw / Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości