Najnowsze

Szczęk metalu i odgłos uruchamianego silnika. Chiński łazik wysłał nagrania dźwiękowe z Marsa

Najnowsze


Łazik Zhurong przesłał pierwsze pliki audio z powierzchni Marsa. Zarejestrował to, jak brzmi zjazd urządzenia na marsjański grunt. Naukowcy są zdania, że nawet dzięki samym plikom audio są w stanie przeanalizować warunki, jakie panują na Czerwonej Planecie.

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) opublikowała w niedzielę serię plików audio z Marsa. Dźwięki zostały nagrane przez łazika Zhurong 22 maja. Tego dnia urządzenie zjechało z rampy lądownika.

Na nagraniach słychać szczęk metalu i uruchamianie się silnika łazika.

- W rzeczywistości te dźwięki powstały podczas obrotu zębatki łazika. Powiedzmy, że są to dźwięki zderzania się metalowych części. Zainstalowaliśmy urządzenia rejestrujące, by uchwycić dźwięk wiatru na Marsie, ponieważ chcemy dowiedzieć się, jak brzmią porywy na planecie innej niż Ziemia - powiedział Jia Yang, zastępca głównego projektanta systemu sondy marsjańskiej Tianwen-1.

Ogromna wartość

Wszystkie materiały audio, wideo i zdjęcia przechwycone przez chiński łazik marsjański mają pomóc naukowcom w badaniach nad Czerwoną Planetą. Jednocześnie mają też wpłynąć na losy przyszłych misji.

- Już dzięki tym plikom, nawet audio, jesteśmy w stanie przeprowadzić dogłębną analizę środowiska Marsa, na przykład gęstości jego atmosfery - powiedział Liu Jizhong, zastępca dowódcy pierwszego chińskiego programu eksploracji Marsa.

42 marsjańskie dni

Sześciokołowy łazik o masie 240 kilogramów, napędzany energią słoneczną, sprawił, że Chiny stały się drugim krajem po Stanach Zjednoczonych, który prowadzi badania dotyczące Marsa bezpośrednio z jego powierzchni.

Misja Tianwen-1 rozpoczęła się 23 lipca 2020 roku. 15 maja tego roku lądownik z łazikiem wylądował w południowej części Utopia Planitia - rozległej równiny na północnej półkuli Marsa. Od tego czasu łazik przebył już 236 metrów.

W najbliższych dniach urządzenie ma kontynuować rejestrowanie marsjańskiego krajobrazu za pomocą trójwymiarowych obrazów o wysokiej rozdzielczości, analizować skład powierzchni planety, wykrywać jej strukturę podpowierzchniową i pole magnetyczne, poszukiwać śladów lodu wodnego oraz obserwować marsjańską pogodę.

Autor: kw/map / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości