Najnowsze

Synoptyk TVN Meteo przestrzega: będą wichury, burze i podtopienia

Najnowsze

TVN MeteoSynoptyk TVN Meteo przestrzega: będą wichury, burze i podtopienia

Synoptycy TVN Meteo przestrzegają, że najbliższa doba może okazać się burzliwa. Wszystko za sprawą aktywnego niżu, który przemieści się nad Polską i przyniesie opady sięgające nawet 50 mm oraz wichury. W nocy podtopienia są prognozowane na Śląsku, w ciągu dnia - na północy i wschodzie kraju.

- Gwałtowność zjawisk związana jest m.in. z dużą różnicą temperatur w masach powietrza, dochodzącą w zwrotnikowej masie nad południowo-wschodnią Polską do 32 st. C i w chłodnej polarnej masie nad północno-zachodnią częścią kraju do 19-22 st. C - wyjaśniła synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

"Niewielki, aktywny niż"

Synoptyk TVN powiedziała, że w ciągu najbliższej doby nad Polską będzie się przemieszczał "niewielki, ale aktywny niż". Przesunie się znad Zachodnich Sudetów w stronę Litwy, a wraz z nim z zachodu na wschód powędrują fronty atmosferyczne z intensywnymi opadami deszczu i burzami.

Niż sprawi, że w nocy na zachodzie i Pomorzu będzie padać deszcz (15-30mm) i pojawią się burze, lokalnie gwałtowne, z opadami rzędu 30 mm. Intensywniej padać będzie w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, tam prognozowanych jest nawet 50 mm deszczu. W burzach będzie silniej wiało, do 90 km/h.

Już w komentarzu do 16-dniowej prognozy pogody synoptyk Arleta Unton Pyziołek przestrzegała, że to może doprowadzić do lokalnych podtopień.

Północny wschód i centrum to miejsca, gdzie popada, jednak słabo (1-10 l/mkw.).

We wtorek front na wschodzie

We wtorek front przesunie się na wschód, dlatego to tam pogoda będzie najgorsza. Spodziewamy się burz, w których na ziemię spadnie 30-40 l/mkw. W pasie od woj. pomorskiego po Opolszczyznę także zagrzmi, tu jednak spodziewamy się opadów rzędu 10-20 l/mkw. Na zachód od tego pasa po prostu popada, i to słabo (1-5 l/mkw.).

Autor: Arleta Unton-Pyziołek,map,pk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock