Synoptyk: "Przyroda traktuje nas jak rybki". Rozpoczął się okres gwałtownych zjawisk

Prognoza pogody na środę 9.04
Prognoza pogody na środę 9.04
TVN Meteo
TVN MeteoPrognoza pogody na środę 9.04

Najbliższe 24 godziny, pod względem pogodowym, będą dla nas, dla naszych organizmów, dużym stresem. A to za sprawą dużego spadku temperatury i szybkiej, zdecydowanej wymiany masy powietrza. Przyroda przeprowadza właśnie na nas niezły eksperyment i traktuje jak rybki, którym gwałtownie wymienia wodę cieplutką i przyjemną, na zimną, taką prosto z górskiego strumienia…

We wtorek popłynęły do Polski z południa bardzo ciepłe masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego, jednak dość mocno przetransformowane w czasie swojej wędrówki nad Morzem Śródziemnym i południową Europą. Ale i tak zrobiły swoje, bo temperatura powietrza wzrosła do 23 st. we Wrocławiu, Toruniu, Kole. W górach nie było już tak idyllicznie, co świadczy o tym, że nie mamy do czynienia ze zwrotnikową masą „czystej krwi”. Na Kasprowym Wierchu temperatura osiągnęła 5 st., na Śnieżce 8 st.

Starcie frontów

Ciepłe masy powietrza wypiera jednak aktywny chłodny front atmosferyczny, który wkroczył do Polski od zachodu i ciągnie za sobą niczym tren, chłodne masy powietrza. Na froncie trwa przepychanka między ciepłym i chłodnym powietrzem, którego skutkiem są dość intensywne opady deszczu i burze, lokalnie grad. Gwałtowne zjawiska będą przewalać się nad krajem z zachodu na wschód do godzin północnych, a może i do wczesnorannych w środę 9 kwietnia. Wtorkowe burze dają przedsmak tego, co czeka nas w nadchodzących miesiącach. 8 kwietnia rozpoczął się sezon burzowy z gwałtownymi burzami.

Napływ polarno-morskiej masy powietrza w środę

Środa to zdecydowany napływ z północnego-zachodu chłodnej i wilgotnej, polarno-morskiej masy powietrza. Temperatura maksymalna w środę będzie niższa od tej wtorkowej o 10 st., może i więcej. To prawie szok termiczny. W godzinach popołudniowych odnotujemy od 9 st. na Wybrzeżu i Kujawach do 13 st. na Dolnym Śląsku.

W związku z wilgotnością powietrza na północy, wschodzie i w centrum rzędu 70-80% oraz wiatrem umiarkowanym i dość silnym, w porywach do 60-70 km/godz., temperatura odczuwalna będzie niższa. Po bardzo ciepłym (słowo „gorący” zostawiamy na letnie miesiące), środa będzie chłodna i raczej mało przyjemna.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości