Najnowsze

Synoptyk ostrzega: wiatr będzie niebezpieczny

Najnowsze

Przewidywane porywy wiatru w nocy
Przewidywane porywy wiatru w nocy

Z prędkością nawet 90 km/h może wiać w czwartek w Polsce. Takie porywy mają zostać odnotowane na północy kraju. Dla Bałtyku prognozowany jest sztorm. Bardzo wietrzny dzień poprzedzi wietrzna noc.

Prognoza pogody wskazuje na to, że czeka nas doba z bardzo silnym wiatrem.

- Polska znajduje się pod wpływem głębokiego niżu znad Norwegii o imieniu Lennart. Ale nad południową Norwegią utworzył się mniejszy, wtórny niż. Jest on bardzo aktywny, a na dodatek jutro znajdzie się nad Bałtykiem. Wtedy ciśnienie w jego centrum wyniesie ok. 975 hPa. Duża różnica ciśnienia powietrza występująca pomiędzy Bałtykiem a Polską południową, przyczyni się zwiększenia prędkości wiatru - ostrzega synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

W środę po południu na wybrzeżu norweskim prędkość wiatru dochodziła do 112 km/h.

Na północy 70 km/h, na Bałtyku sztorm

W nocy z ze środy na czwartek prędkość wiatru wyniesie nawet 70 km/h na północy kraju. W centrum powieje z prędkością 50 km/h, a wysoko w górach porywy będą dochodziły do 100 km/h. Na Bałtyku spodziewany jest sztorm - siła wiatru wyniesie tam osiem stopni w skali Beauforta.

W czwartek powieje silniej

- W czwartek wiatr, wiejący z z zachodu i z południowego zachodu, nasili się. Na Pomorzu może wiać z prędkością 90 km/h, w centrum kraju spodziewamy się natomiast porywów o prędkości 70 km/h. Wysoko w górach wiatr będzie dochodził do 100 km/h, a na Bałtyku będzie 10 st. B. - mówi Unton-Pyziołek.

Zrobi się groźnie

- Ostrzegam, że wiatr o prędkości dochodzącej do 90 km/h skutkuje: połamanymi gałęziami drzew, małymi i średnimi drzewami powyrywanymi z korzeniami, zerwanymi liniami napowietrznymi, poważnymi zniszczeniami konstrukcji, a na morzu wysokimi falami - dodaje Unton-Pyziołek.

Porywy wiatru w czwratek
Porywy wiatru w czwratek

Autor: map/mj / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości