Synoptycy ostrzegają przed upałami: słupki rtęci podskoczą do 35 kresek

W najbliższych dniach słupki rtęci pokażą nawet 35 st. C

Nie liczcie na wytchnienie od upału. W ciągu najbliższych dni do Polski nadal napływać będzie gorące zwrotnikowe powietrze, z którym związane będą silne wzrosty temperatury.

Według Arlety Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo, temperatura na wschodzie, południu i w centrum Polski będzie w najbliższych dniach znacznie przekraczać 30 st. C.

- W środę, czwartek, piątek i sobotę temperatura na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie osiągnąć może nawet 35 st. C - podkreśla synoptyk.

- W Małopolsce, na Mazowszu, Kielecczyźnie, Ziemi Łódzkiej, Śląsku temperatura osiągać będzie 33-34 st. C - dodaje meteorolog.

Zagrożenie dla życia

Arleta Unton-Pyziołek informuje też, że wraz z upałami utrzymają się burze, ulewy, grad oraz porywy wiatru powyżej 100 km/h. Jak jednak zaznacza - to upały stanowią większe zagrożenie dla życia, szczególnie małych dzieci i ludzi starszych.

Napływ zwrotnikowej masy powietrza do Polski zawsze źle odbija się na warunkach biometeorologicznych. - Tak długo utrzymujące się upały stanowią duże zagrożenie dla życia - przestrzega synoptyk.

Jak wygrać z upałem

Jak radzi Główny Inspektor Sanitarny, osoby, które w godz. 10-16 przebywają poza budynkami, powinny pozostawać w cieniu. W tym czasie trzeba też ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi. Konieczne jest noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach.

Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny jak najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń. Konieczne są także regularne chłodne kąpiele lub prysznice. W czasie upałów trzeba pić dużo wody i soków owocowych.

Jedzenie powinno być lekkostrawne, najlepiej, jeśli w jadłospisie będzie dużo warzyw i owoców. Należy unikać picia alkoholu.

Okna na stronę słoneczną powinny być zasłonięte i zamknięte, jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku. Okna należy otwierać w nocy, aby wywoływać przepływ powietrza. Osoby, które będą odczuwać ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) powinny zgłosić się do lekarza.

Autor: adsz/ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości