Symbol jesieni - kolorowe liście. Z roku na rok będziemy je oglądać coraz bliżej zimy


Jesień kojarzy się nam przede wszystkim z liścmi, które stopniowo zmieniają swoje barwy, by w końcu spaść z drzew. Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Princeton, z roku na rok pierwsze liście będą spadać później niż zazwyczaj. Wszystko za sprawą pogłębiającego się efektu cieplarnianego, który sprawi, że drzewa dłużej zatrzymają swoją otulinę, a zima nadciągnie później.

Amerykańscy naukowcy w przeprowadzili badania dotyczące wpływu zmian klimatu na szybkość zmian zachodzących w przyrodzie. Oddziaływanie to najbardziej uwidacznia się w trakcie zamiany pór roku. Badacze wzięli pod lupę różne regiony Ameryki Północnej.

Analiza wykazała, że z roku na rok liście z niektórych kompleksów leśnych w USA będą spadać z coraz większym opóźnieniem niż dotychczas.

Chłód i krótki dzień

Żeby drzewa z łatwością naprodukowały dużą liczbę liści w jesiennych odcieniach, musi panować niska dobowa temperatura powietrza. Ponadto istotną rolę odgrywa usłonecznienie (dopływ promieniowania słonecznego do Ziemi). Im jest ono krótsze, tym szybciej liście tracą swoją naturalną zieloną barwę.

Słońce do życia

David Medvigy,jeden z badaczy, odkrył, że dobowa temperatura powietrza i dzienna wielkość usłonecznienia nie tylko pomagają przewidzieć czas, kiedy zaczną spadać liście z drzew, ale także w różnym stopniu wpływają na właściwości flory.

- Dociekamy, w jaki sposób system przyrodniczy może się zmienić przy dotychczasowych wahaniach klimatu. Okazało się, że lasy w różnych regionach kraju mogą zmieniać swoje właściwości w różny sposób. Te różnice wzbudzają nasze największe zainteresowanie - opowiada Medvigy.

Alaska - amerykański biegun zimna

W celu uzyskania dokładniejszych wyników, amerykańscy specjaliści przebadali różnorodne gatunki drzew. Wśród nich m.in. dęby, buki, osiki, czerwone dęby północne, brzozy papierowe, klony czerwone, klony cukrowy i brzozy cukrowe.Podczas badania Medvigy stwierdził, że czas spadania liści jest bardziej wrażliwy na zmiany temperatury w cieplejszych regionach. Oznacza to, że Alaska jest miejscem, gdzie opóźnienie ogołocenia drzew z pokrywy roślinnej może nie wystąpić. Do końca XXI wieku Alaska będzie regionem w USA, gdzie liście z drzew będą spadać jako pierwsze. Jednak w jednym z północno-wschodnich stanów USA, Massachusetts, drzewa mogą tracić liście nawet z miesięcznym poślizgiem.

Jesień a ekonomia

Medvigy i jego zespół zwrócili również uwagę na znaczenie gospodarcze tych ewentualnych zmian. Późniejsze i dłuższe jesienne sezony wpłyną na czas cyklu wzrostu flory, który z kolei ma wpływ na inne rośliny posadzone w regionie, na ilość szkodników oraz na okres dokarmiania zwierząt.

- Obecnie mamy lepsze pojęcie na temat powiązania pomiędzy temperaturą, długością trwania dnia i kolorem liści na drzewach. Badania posłużą nam w bardziej precyzyjnym prognozowaniu zmian klimatu - tłumaczy Medvigy.

Autor: AD/map / Źródło: weather.com

Pozostałe wiadomości