Świat, jakiego nie znacie. Oglądajcie filmy w TVN Meteo!

Zapraszamy na dokumenty do TVN Meteo

TVN Meteo zaprasza do oglądania niezwykłych filmów dokumentalnych, które przybliżą świat, o jakich nam się nie śniło. Pod choinkę przygotowaliśmy prezent - wszystkie odcinki najpiękniejszej serii, w której krajobrazy można podziwiać z lotu ptaka.

W związku z wieloma prośbami od widzów o powtórzenie całej serii "Wybrzeża świata: Europa" TVN Meteo swoim widzom przygotowało prezent. W nadchodzącym tygodniu wprowadzono dodatkowe godziny emisji (28-30.12) w godzinach 8.55 oraz 10.55.

Seria "Wybrzeża świata: Europa" to fascynująca opowieść roztaczająca przed widzem piękno miejsc bardziej i mniej znanych. Z lotu ptaka będzie można podziwiać wybrzeża starego kontynentu. W tym tygodniu na TVN Meteo będzie można zobaczyć aż 10 odcinków.

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 1 – "Irlandzka promenada"

Nagie klify beznamiętnie wpatrzone w ocean. Chmury zasnuwające poszarpane przez żywioły wybrzeża… to zachodni bastion Europy opierający się na potędze Atlantyku. W pierwszym odcinku serii przeniesiemy się do Irlandii.

Wybrzeża świata: Europa, odc. 1 – Irlandzka promenada
Wybrzeża świata: Europa, odc. 1 – Irlandzka promenada

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 2 – "Na północ od przylądku północnego"

Wyspa. To słowo kojarzy się wielu z tropikalnymi palmami. Na największej wyspie należącej do Europy jednak nie rosną. W Wielkiej Brytanii może i nie panuje tropikalny klimat, ale aż roi się od piaszczystych wydm i plaż. Na wybrzeże Kornwalii ściągają surferzy z całego świata.

Wybrzeża świata: Europa, odc. 2 – Na północ od przylądku północnego
Wybrzeża świata: Europa, odc. 2 – Na północ od przylądku północnego

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 3 - "Hiszpańskie tournee"

W TVN Meteo będziemy mogli zobaczyć jedne z najwspanialszych hiszpańskich zakątków. Razem z autorami dokumentu przeniesiemy się na plażę doskonałą położoną na północy Asturii. W Galicji odwiedzimy wyspy zamieszkałe przez tysiące ptaków, zaś na południu kraju będziemy gośćmi rybaków w spalonych słońcem wioskach.

Wybrzeża świata: Europa, odc. 3 - Hiszpańskie tournee
Wybrzeża świata: Europa, odc. 3 - Hiszpańskie tournee

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 4 – "Wyspy Brytyjskie"

Hrabstwo Kornwalia zajmuje czubek półwyspu położonego na południowym zachodzie wyspy Wielka Brytania i dlatego narażone jest na działanie silnych wiatrów wiejących od Oceanu Atlantyckiego. W tym odcinku zobaczyć będzie można malownicze klify nazywane przez niektórych siedmioma córami. W tym odcinku odwiedzimy także Sussex, lustrzane odbicie francuskiej Normandii.

Wybrzeża świata: Europa, odc. 4 – Wyspy Brytyjskie
Wybrzeża świata: Europa, odc. 4 – Wyspy Brytyjskie

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 5 - "Włoski pokaz świateł"

Zobaczenie z lotu ptaka Włoch, to nie lada gratka. Tym razem odwiedzimy miasto powstałe na opadającym ku morzy zboczu i jeden z najstarszych portów Europy – Genuę.

Wybrzeża świata: Europa, odc. 5  - Włoski pokaz świateł
Wybrzeża świata: Europa, odc. 5 - Włoski pokaz świateł

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 6 - "Kolory Francji"

Zapierających dech w piersiach widoków spodziewać się można we Francji. Podróż po tym kraju rozpoczniemy w Etretat zdumiewającym różnorodnością krajobrazu. Jedni próbują chronić krainę przed zniszczeniem, inni wykorzystując ją do granic możliwości wysysają z niej to, co najlepsze.

Wybrzeża świata: Europa, odc. 6 - Kolory Francji
Wybrzeża świata: Europa, odc. 6 - Kolory Francji

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 7 – "Bałtycka epopeja"

W kolejnym odcinku serii widzowie TVN Meteo będą mieli okazję zobaczyć piękno wybrzeża Bałtyku. Odwiedzimy nie tylko dobrze znane nam zakątki polskich plaż. Podróż rozpoczniemy w Talinie, stolicy Estonii, a zakończmy w niemieckim Hamburgu.

Wybrzeża Świata, odc. 7: Europa. Bałtycka epopeja
Wybrzeża Świata, odc. 7: Europa. Bałtycka epopeja

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 8 – "Skandynawskie przestrzenie"

Podążmy śladami legendarnych Wikingów, którzy swoje męstwo i odwagę niejednokrotnie udowodnili. Wędrówka rozpocznie się na północy Europy, w Norwegii, tuż za kołem podbiegunowym, gdzie czasem słońce góruje i po północy. Zachwycająca Skandynawia odkryje przed nami swoje tajemnice.

Wybrzeża Świata, odc. 8: Europa. Skandynawskie przestrzenie
Wybrzeża Świata, odc. 8: Europa. Skandynawskie przestrzenie

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 9 – "Wyspy Chorwacji"

Prześledzimy całe Chorwackie wybrzeże, całość – jak zwykle w tej serii – widząc z lotu ptaka. Chorwacja to długi i wąski kraj – jeden z najmniejszych w Europie. Tygiel różnych kultur. Miejsce wypoczynku wielu ludzi z całej Europy. Trudno uwierzyć, że niedawno szalała tutaj wojna. Podróż rozpoczniemy na północy kraju, na półwyspie sięgającym w głąb Adriatyku jak kotwica. To Istria. Tuż obok położone są Włochy. Wybrzeże pomiędzy Pulą a Dubrownikiem ma sześć tysięcy kilometrów i usiane jest wyspami. Chorwaci mówią, że to sznur pereł. Na wakacje ściąga tu rocznie osiem milionów turystów. Ta żyła złota odmieniła oblicze kraju.

Wybrzeża Europy, odc. 9: Wyspy Chorwacji
Wybrzeża Europy, odc. 9: Wyspy Chorwacji

"Wybrzeża świata: Europa", odc. 10 – "Grecka odyseja"

To opowieść o podróży w czasie w kraju, w którym wysp, jak i legend są tysiące. Znajdziemy się w Grecji. Jej nieregularne wybrzeże ma długość szesnastu tysięcy kilometrów. To kraina historyczna, brzemienna w epickie baśnie, które ukształtowały ludzką wyobraźnię. Podróż rozpoczniemy na północy na skrzyżowaniu wschodu i zachodu przy wybrzeżu Albanii, niedaleko Włoch, na wyspie Korfu. To najbardziej „północna” z wysp jońskich. Według Homera, zatrzymał się tu Odyseusz.

Wybrzeża świata, odc. 10: Europa. Grecka odyseja
Wybrzeża świata, odc. 10: Europa. Grecka odyseja

Życie w piekle – "Przetrwać w soli i kwasie"

W dokumencie o groźnie brzmiącym tytule, Życie w piekle – "Przetrwać w soli i kwasie", przedstawimy ekstremo filie, czyli organizmy tolerujące lub wręcz wymagające do życia skrajnych czynników środowiskowych. Jeszcze 30 lat temu naukowcy myśleli, że niektóre miejsca na Ziemi pozbawione są wszelkich form życia. Są jednak takie organizmy, które są w stanie żyć w wodzie o poziomie PH zbliżonym do kwasy siarkowego, z dużą ilością soli lub toksycznych pierwiastków (kadm, arsen, nikiel). Wybierz się wraz z autorami filmu w podróż po czterech zakątkach świata.

Życie w piekle cz.1.
Życie w piekle cz.1.

Życie w piekle – "Przetrwać w wysokich temperaturach"

Zanim w czwartkowy wieczór zajmiemy się bezkręgowcami, proponujemy zobaczyć, jakie organizmy są w stanie żyć w ekstremalnie wysokich temperaturach. Będzie to kolejny odcinek z cyklu "Życie w piekle". Autorzy dokumentu dotrą do Doliny Śmierci położonej w południowej Kalifornii, gdzie temperatura często sięga 56 st. C oraz na Saharę. Co sprawia, że wielbłąd się nie poci, a mrówka rozgrzewa się 53 st. C?

Życie w piekle odc.2.
Życie w piekle odc.2.

Życie w piekle - "Przetrwać w niskich temperaturach"

W zimnych środowiskach niepodzielnie rządzą mikroorganizmy, które tworzą podstawę tego wrażliwego ekosystemu, zagrożonego ponadto globalnym ociepleniem. Te małe stworzenia dysponują niezwykłym wyposażeniem, które pozwala im przetrwać w niesprzyjającym środowisku. Ich mechanizmy przystosowawcze wciąż fascynują naukowców.

Życie w piekle odc.3.
Życie w piekle odc.3.

Życie w piekle - "Przetrwać w ciemnościach"

Ciemność to królestwo mikroorganizmów. Niektóre z nich mają całkowicie białą skórę, inne natomiast są ślepe. Naukowcy, chcąc zgłębić kolejne sekrety ewolucji, badają, jak mikroorganizmy dają sobie radę z niewielką ilością tlenu, pokarmu i światła.

Życie w piekle odc.4.
Życie w piekle odc.4.

Baca z Ochodzitej

Film nawiązuje do historii pasterstwa, które rozwinęło się w Beskidzie Śląskim dzięki Wołochom, pasterzom, którzy przywędrowali tu w XVI wieku z Rumuni.

Wędrówka po górach w towarzystwie bacy z jego stadem owiec wprowadza nas w klimat zupełnie innego życia.

Poznajemy obrzędy religijne, tradycję i zwyczaje panujące do dziś. Kult wody i ognia, śpiewy, muzyka nadal to trwa w szałasie na hali.

Górskie hale, owce, pasterze to wszystko żyje swoim rytmem. Oglądanie tego filmu pozwala zapomnieć o trudach codzienności i przenieść się w zupełnie inny wymiar.

Baca z Ochodzitej
Baca z Ochodzitej

Autor: usa / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Porzucone samochody, zalane drogi, sklepy z opróżnionymi półkami - tak wyglądał Dubaj w czwartek, dwa dni po obfitych opadach deszczu, które sparaliżowały pustynną metropolię. Wciąż występowały również utrudnienia na międzynarodowym lotnisku w Dubaju. W relacjach świadków szczególnie podkreślana była niezwykła gwałtowność zjawiska.

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN, BBC

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Pogoda na jutro, czyli na piątek 19.04. Kolejne godziny przyniosą nam pochmurną i zimną aurę - termometry na wschodzie kraju pokażą nawet -2 stopnie Celsjusza. W ciągu nocy spodziewane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Dość chłodny okaże się również dzień. 

Pogoda na jutro - piątek 19.04. W nocy lokalnie deszcz ze śniegiem i temperatura na minusie

Pogoda na jutro - piątek 19.04. W nocy lokalnie deszcz ze śniegiem i temperatura na minusie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam wiele niespokojnych chwil w pogodzie. Wiry niżowe będą wysyłały w naszą stronę kolejne fronty atmosferyczne, przynoszące ze sobą chmury, deszcz, a lokalnie nawet opady śniegu. Nocami temperatura przy gruncie spadnie do zaledwie -5 stopni Celsjusza.

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed przymrozkami, które tej nocy wystąpią w prawie całym kraju. Obowiązują też alerty przed oblodzeniem, a to oznacza, że warto zachować szczególną ostrożność.

Będzie naprawdę zimno. Alerty IMGW w 14 województwach

Będzie naprawdę zimno. Alerty IMGW w 14 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodzi masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędza te pogodowe zmiany.

Pogoda jest dziś chwiejna. Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Pogoda jest dziś chwiejna. Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W kwietniu zima lubi nam o sobie przypominać. W czwartek w części kraju pojawiły się opady śniegu. Są one związane z przechodzącym nad Polską chłodnym frontem atmosferycznym.

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl