Suwałki i Podlasie zapraszają na narty... biegowe

Narty biegowe są równie zdrowe, jak zjazdowe

Na Suwalszczyźnie i Podlasiu coraz więcej osób uprawia rekreacyjnie narciarstwo biegowe. Według informacji Wigierskiego Parku Narodowego liczba narciarzy wzrosła ostatnio kilkunastokrotnie.

- W ostatnim roku trasy narciarskie w parku przebiegło około 7 tysięcy osób. To kilkanaście razy więcej niż rok wcześniej - mówi Jarosław Borejszo z Wigierskiego Parku Narodowego.

Trasy pierwszej klasy

W wigierskim parku jest 8 km tras narciarskich. Są to trzy pętle o różnym stopniu trudności. Najdłuższa ma 6,5 km. Wszystkie wiodą przez tereny leśne parku wokół miejscowości Krzywe koło Suwałk. Trasy są oznakowane drogowskazami. W 13 punktach ustawiono tablice informacyjne, by amatorzy narciarstwa nie zabłądzili w lesie.

- Wiele osób po pracy przyjeżdża do nas, by pobiegać w lesie na nartach w pięknej okolicy. To nie jest turystyka masowa, ale dla osób szukających spokoju - zaznaczył Borejszo.

Kowalczyk promuje biegówki

Wigierski Park Narodowy z suwalskim oddziałem PTTK organizują dodatkowo cotygodniowe wycieczki narciarskie po Suwalszczyźnie.

- Frekwencja w bardzo dużej mierze zależy od wyników Justyny Kowalczyk. Kiedy odnosi sukcesy, wówczas my mamy wielu chętnych - powiedział Borejszo.

Jak podkreślił, Wigierski Park Narodowy czeka na mróz i opady śniegu na Suwalszczyźnie, bo w tym roku na tym polskim biegunie zimna nie ma jeszcze prawdziwej zimy. Borejszo zapewnił, że w tym sezonie trasy będą poszerzone i lepiej zadbane.

Będzie więcej kilometrów

Park zamierza na przyszły sezon zimowy wybudować kolejne trasy narciarskie przy Zatoce Słupińskiej obok jeziora Wigry. Będą one miały długość 7 km. Kolejne trasy biegowe mają powstać w gminie Płaska przy Kanale Augustowskim.

Autor: mm/usa / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości