Susza na początku miesiąca, na koniec rekord opadów

Kwietniowe deszcze znacznie przekroczyły średnią miesięczną sumę opadów

- Kwiecień 2012 był w Wielkiej Brytanii najbardziej mokrym miesiącem we współczesnych statystykach meteorologicznych - podał brytyjski narodowy serwis meteorologiczny Met Office. Na Wyspy spadła największa od 1910 r. ilość deszczu odnotowana w jednym miesiącu. Paradoksalnie - zaledwie przed kilkoma tygodniami kraj zmagał się z horrendalną suszą.

Wstępne szacunki sporządzone 30 kwietnia - kiedy w niektórych rejonach kraju deszcz ciągle padał - wykazały średnią sumę opadów na poziomie 121,8 mm. Tegoroczny kwiecień pobił tym samym poprzedni rekord z 2000 r., kiedy w kwietniu spadło120,3 mm deszczu. Zwykle o tej porze roku Wielka Brytania odnotowuje średnio 69,6 mm na miesiąc.

Według Met Office kompleksowa dokumentacja pogody w Wielkiej Brytanii jest sporządzana od 1910 r. Kwiecień można zatem uznać za najbardziej mokry miesiąc na Wyspach w okresie ostatnich 100 lat.

Jeszcze na początku kwietnia oszczędzali wodę

Jak na ironię, to ten sam miesiąc, w którym w większości Anglii pojawiały się oficjalne oświadczenia dotyczące długotrwałej suszy, która zmusiła władze do wprowadzenia restrykcji w kwestii zużycia wody. Brytyjczycy musieli m. in. powyłączać fontanny, w tym te słynne na Trafalgar Square. Nie można było podlewać ogródków, a ze względu na niski poziom wód zamknięto kanały żeglugowe.

Ostatni tydzień kwietnia był wyjątkowo mokry. Rzeki i strumienie, w których we wcześniejszych tygodniach poziom wody był bardzo niski, szybko wezbrały tak, że wystąpiły z brzegów.

Zalane drogi

Podtopienia wiążą się w Wielkiej Brytanii z wieloma utrudnieniami. W hrabstwach Essex i Suffolk (wschodnia Anglia) opady deszczu które wystąpiły w nocy ze środy na czwartek sprawiły, że wiele dróg stało się nieprzejezdnych (m.in. obwodnica A12 w Kelvedon, co zobaczycie w zamieszczonym poniżej materiale Reportera 24).

- Miejscami woda była tak głęboka, że musieliśmy pomóc wydostawać się z samochodów i autobusów uwięzionym pasażerom - mówią policjanci z Essex.

Zarówno oni, jak i strażacy, zostali w ostatnich godzinach wezwani do ponad 100 interwencji związanych z lokalnymi podtopieniami.

Autor: js, map/mj / Źródło: accuweather.com

Pozostałe wiadomości