Susły zasiedlą łąki. Ekolodzy odtwarzają wymarłą populację

Susły moręgowane zasiedlą kolejne łąki na Dolnym Śląsku
Susły moręgowane zasiedlą kolejne łąki na Dolnym Śląsku
tvn24
tvn24Susły moręgowane zasiedlą kolejne łąki na Dolnym Śląsku

Kilkadziesiąt susłów moręgowanych wypuszczą w piątek na łąki w Rościsławicach (woj. dolnośląskie) ekolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra". Chcą przez to zwiększyć populację gryzoni, które w Polsce dawno wyginęły. Zwierzęta pochodzą z Węgier i Słowacji, a hodowane są w poznańskim zoo.

Projekt odtwarzania populacji zwierząt rozpoczął się w 2005 roku. Wtedy na łąki w okolicach Kamienia Śląskiego (woj. opolskie) wypuszczono pierwszą grupę susłów. Później systematycznie powtarzano działanie.

- Obecnie bytuje tam już silna, stabilna populacja licząca kilkaset zwierząt - poinformował dr Andrzej Kepel, kierownik programu.

W następnych latach kolejne dwie kolonie gryzoni stworzono na Dolnym Śląsku - w Jakubowie oraz w Głębowicach.

Tym razem ekolodzy chcą, aby susły moręgowane zadomowiły się na łąkach w Rościsławicach. Wypuszczonych zostanie tam kilkadziesiąt gryzoni. Przez pewien czas będą one przebywać w specjalnych obszernych wybiegach, żeby się zaklimatyzować. Później ogrodzenia zostaną usunięte.

Susły tępione przez ludzi

Susły moręgowane to gryzonie o żółto-szarej maści z prążkami na grzbiecie. Zamieszkują suche i otwarte przestrzenie nizinne i wyżynne, często kamieniste łąki oraz pastwiska. Zimą zapadają w stan hibernacji.

Zwierzęta te są charakterystyczne dla Europy Środkowej i Wschodniej, a także Azji Mniejszej. Niemal na każdym z tych terenów jego liczebność spada i jest zagrożona wyginięciem.

Z terytorium Polski susły zniknęły w latach 70. i 80. XX wieku. Główną przyczyną zjawiska była likwidacja pastwisk oraz fragmentacja krajobrazu, a także przerywanie ich korytarzy ekologicznych. W niektórych miejscach natomiast zwierzęta zostały celowo wytępione przez ludzi.

Autor: kt/mj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości