Najnowsze

Supernowoczesne planetarium w Łodzi

Najnowsze

Otwarcie nowoczesnego planetarium w Łodzi
tvn24Otwarcie nowoczesnego planetarium w Łodzi

W Łodzi powstało bardzo nowoczesne planetarium. O unikatowości świadczy sprzęt multimedialny i projekcyjny.

W sobotę w Łodzi otworzono jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce i w Europie. Planetarium powstało w zrewitalizowanej elektrowni.

Jakość 8K

- Pod kopułą zewnętrzną znajduje się właściwy ekran. Kopuła jest o kącie 180 st. C, czyli półkula, a średnica to 14 m, a pod nią znajduje się amfiteatralna widownia ze 110 miejscami - mówi Paweł Żeromski, szef zespołu Centrum Nauki i Techniki EC-1.- O unikatowości miejsca świadczy przede wszystkim system multimedialny i projekcyjny, który umożliwia wyświetlanie obrazu o rozmiarze 8K. Oznacza to, że obraz wyświetlany na kopule składa się z 32 mln rozłącznych pikseli. Zapewnia to niezwykłą jakość obrazu, która ma istotne znaczenie w pokazach planetaryjnych - dodaje.

Dla tak nowoczesnego cyfrowego planetarium nie trzeba wykonywać specjalnych projekcji. Wykorzystana technologia umożliwia wyświetlanie pokazów praktycznie o nieograniczonej tematyce.

- W naszym przypadku wiodącą tematyką będą pokazy planetaryjne, które można tworzyć na żywo, można korzystać z gotowych produkcji, można przygotowywać specjalne pokazy z udziałem nauczycieli - mówi Żeromski. - Takie chcemy realizować zadania i to będzie nasza przewodnia propozycja programowa w godzinach przedpołudniowych - dodaje.

Astronomia, eksploracja kosmosu, a nawet koncerty

Dominującą tematyką będzie astronomia i eksploracja kosmosu. A wieczorami będzie rozrywka, w tym nawet koncerty pod kopułą.

Koszt planetarium to 13 mln złotych.

Autor: mab/rp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Natalia Oliwiak

Pozostałe wiadomości