Super Księżyc w obiektywach Reporterów 24

Astronom Rafalski z Obserwatorium w Toruniu o Super Księżycu - TVN24
Astronom Rafalski z Obserwatorium w Toruniu o Super Księżycu - TVN24
Astronom Rafalski z Obserwatorium w Toruniu o Super Księżycu - TVN24

Tej nocy nad naszymi głowami zawisł "Super Księżyc". Jego tarcza jest 14 proc większa i 30 proc. jaśniejsza od tarczy zwykłego Księżyca. Istnieją teorie mówiące, że takie zjawisko skutkuje katastrofami naturalnymi i gwałtownymi zmianami pogody.

"Super Księżyc" można obserwować, gdy Księżyc w pełni osiąga perygeum. Co dokładnie to oznacza?

Perygeum to punkt, w którym nasz satelita na orbicie okołoziemskiej znajduje się najbliżej naszej planety. Ta odległość wyniesie dziś około 356 tysięcy kilometrów, podczas gdy średnia odległość Księżyca od Ziemi to 384 tysięcy kilometrów. Te różne odległości spowodowane są eliptycznym kształtem orbity Srebrnego Globu.

Kiedy zjawisko perygeum zbiega się w czasie z pełnią, Księżyc wydaje się jaśniejszy i większy niż zwykle.

"Ziemia się stresuje"

Takie zjawisko zdarza się raz na kilkanaście lat. Wcześniej mogliśmy obserwować je w 1955, 1974, 1992 i 2005 roku. Co ciekawe, dochodziło wówczas do klęsk żywiołowych, takich jak tsunami, trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. Dla przykładu w roku 1974 roku cyklon Tracy zniszczył miasto Darwin w Australii, a w 1992 r. w trzęsieniu ziemio sile 7,5 st. R, które nawiedziło wyspę Flores w Indonezji zgineło 2500 osób. Niektórzy naukowcy uważają, że i tym razem może dojść do tragedii.

Naukowcy nie znajdują jednak dowodów na to, że pojawienie się "Super Księżyca" skutkuje nadzwyczajną aktywnością geologiczną lub pogodową. Przypominają jednak, że nasz satelita ma ogromny wpływ na zjawiska zachodzące na Ziemi. Jest odpowiedzialny m.in. za pływy morskie, więc według wielu nie można wykluczyć jego ingerencji w przyrodę.

- Zarówno Księżyc, jak i Słońce nie pozostają bez wpływu na zjawiska zachodzące na Ziemi. Można powiedzieć, że Ziemia stresuje się, gdy te ciała niebieskie są blisko i rzeczywiście zauważamy wzrost aktywności tektonicznej, ale wynosi on około jeden procent. Obserwujemy też wzrost aktywności sejsmicznej wulkanów - mówi John Vidale, sejsmolog z University of Washington w Seattle.

Tak wyglądał tej nocy księzyc na Bliskim i Dalekim Wschodzie:

Super Księżyc na Bliskim i Dalekim Wschodzie - PAP/EPA

Również na Kontakt Meteo już wieczorem zaczęły spływać pierwsze zdjęcia Super Księżyca:

Autor: mm/rs/mj / Źródło: tvnmeteo.pl, space.com

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości