Najnowsze

Stolica Syrii w obiektywie satelity

Najnowsze

NASADamaszek w obiektywnie satelity NASA

NASA udostępniła niezwykłe zdjęcie Damaszku, wykonane z orbity. W oczy rzucają się wyraźne różnice między zamieszkanym przez ludzi terenem i jałową pustynią tuż obok.

Satelity NASA krążące nad naszą planeta słyną nie tylko ze zjawiskowych ujęć kosmosu. Agencja wielokrotnie udostępniała zdjęcia miast, wprawiając oglądających w zachwyt. Tym razem opublikowano zdjęcie Damaszku -stolicy Syrii dotkniętej zbrojnym konfliktem.

Kontast zieleni, piasku i kamienia

W oczy rzuca się niewielki fragment zieleni pól uprawnych, kontrastujących z szarością zabudowań i piaskowym brązem pustyni.

Ślady obecności ludzi w Damaszku mają aż 10 tysięcy lat. Damaszek jest jednym z najstarszych ciągle zamieszkanych miast na świecie. Pierwotnie zasiedlono je w VIII tysiącleciu p.n.e. To również kulturalne i religijne centrum Orientu. W średniowieczu słynęło z wyrobu stali damasceńskiej, adamaszku, jedwabiu oraz fajansów damasceńskich.

Dziś niestety jest miejscem konfliktu zbrojnego, co uniemożliwia turystom zapoznanie się w piękną historią i zabytkami tego miasta.

Pełne zdjęcie Damaszku z satelity:

Damaszek w obiektywnie satelity NASANASA

Autor: mb/mj / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości