Najnowsze

Start sezonu na obłoki srebrzyste. Pierwsze zaobserwowano w Chojnicach

Najnowsze

Obłoki srebrzyste w Chojnicach (woj. pomorskie)
Obłoki srebrzyste w Chojnicach (woj. pomorskie)Kontakt 24
wideo 2/14

Późną wiosną rozpoczyna się sezon na obserwacje niezwykłego zjawiska – obłoków srebrzystych. Na Kontakt 24 dostaliśmy pierwsze zdjęcie z Waszych tegorocznych obserwacji.

Obłoki srebrzyste to chmury mezosferyczne. Najczęściej można je dostrzec późną wiosną i latem, w okolicach zmierzchu lub świtu. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia. Zalicza się je do najwyższych chmur obserwowanych z Ziemi.

Często w gęsto zaludnionych miastach ich obserwacja może być utrudniona przez światło generowane przez latarnie uliczne, oświetlenie budynków czy podświetlane billboardami. W związku z tym lepszym miejscem do ich wypatrywania są regiony mniej zaludnione, gdzie oświetlenia jest jak najmniej.

Zdjęcie od Reportera 24

Na Kontakcie 24 dostaliśmy pierwsze w sezonie zdjęcie z obłokami srebrzystymi.

"Pierwsze w tym roku, uwiecznione przeze mnie, na północno-zachodnim nieboskłonie, obłoki srebrzyste. [...] Słabe jeszcze, bardziej majaczą niż wybitnie "świecą". Warunki, patrząc na dane radarowe nie napawały optymistycznie, nie mniej jednak warto było zaryzykować. Nieboskłon, jak widać, odsłonił się w najbardziej odpowiednim miejscu. Zdjęcie wykonano w okolicach Chojnic (woj. pomorskie)" – napisał autor zdjęcia Łukasz Górski.

Autor: kw/dd / Źródło: Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Górski/kontakt 24

Pozostałe wiadomości