Najnowsze

Stan wyjątkowy na jeziorze Bajkał. Poziom wody błyskawicznie spada

Najnowsze

Tak niskiego poziomu wód na Bajkale nie było od 60 lat

Na jeziorze Bajkał wprowadzono stan wyjątkowy. To rezultat niskiego, a nawet bliskiego krytycznemu poziomu wód - podało w środę radio Echo Moskwy.

Poziom wody w Bajkale jest najniższy od 60 lat. Niestety według władz prognozy nie są optymistyczne. Wody może być jeszcze mniej, bo poziom może spaść o kolejne 20 centymetrów poniżej dopuszczalnego poziomu minimalnego, który wynosi 456 metrów.

Przez rok mniej o 40 cm

Z powodu niskiego poziomu wody w jeziorze i wypływającej z niego rzeki Angary zagrożone jest zaopatrzenie w ogrzewanie i w wodę 200-tysięcznego miasta Angarsk. Zdaniem ekspertów wprowadzenie stanu wyjątkowego pozwoli korzystać z wód Bajkału w racjonalny sposób. Jak przypomina Echo Moskwy, poziom wody w Bajkale zaledwie w ciągu roku obniżył się o 40 centymetrów.

Stan wyjątkowy obowiązuje na terenie obwodu irkuckiego i Buriacji. Władze informują, że stan wyjątkowy może trwać do kwietnia. Dopiero wtedy poziom wody może się podwyższyć.

20 proc. zasobów wody kryje się w Bajkale

Zasoby wodne Bajkału stanowią jedną piątą światowych zasobów wody słodkiej. W 1996 roku jezioro, w którym występuje ponad 1700 gatunków roślin i zwierząt, zostało wpisane wraz z przyległymi terenami na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Autor: kt/map / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości