Najnowsze

Stan alarmowy na Wiśle. Rzeka przybiera 1-2 cm na godzinę

Najnowsze

Przybiera Wisła w rejonie Wyszogrodu
tvn24Przybiera Wisła w rejonie Wyszogrodu

- Poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu (woj. mazowieckie) przekroczył stan alarmowy. Lodołamacze, które od środy pracują na Zbiorniku Włocławskim, w poniedziałek od rana kruszą lód w rejonie Płocka - informuje Dagmara Kobla-Antczak rzeczniczka starostwa płockiego.

Wzrost poziomu rzeki w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej spowodowany jest spływaniem z górnego biegu rzeki wód roztopowych.

Przekroczony stan alarmowy

W poniedziałek przed południem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 562 cm, czyli 12 cm powyżej stanu alarmowego. W tym samym czasie w Kępie Polskiej poziom rzeki osiągnął 494 cm, czyli 44 cm ponad stan ostrzegawczy – stan alarmowy na tym wodowskazie to 500 cm. Przybór rzeki w tym rejonie wykazuje obecnie stałą tendencję wzrostową. Służby przeciwpowodziowe na terenie powiatu płockiego przez całą dobę monitorują sytuację na rzece.

Od środy pracują lodołamacze

W minioną środę na wiślanym Zbiorniku Włocławskim na odcinku od Włocławka do Płocka akcję kruszenia lodu rozpoczęło sześć lodołamaczy. Dwie jednostki pracują przy tamie we Włocławku, a cztery pozostałe płyną w górę Wisły.

Ich celem jest udrożnienie koryta rzeki, aby zapobiec piętrzeniu się płynącej kry lodowej i ewentualnemu powstawaniu zatorów. Grubość pokrywy lodowej na Zbiorniku Włocławskim wynosi od 20 do 35 cm. Lód utrzymuje się na całej szerokości rzeki.

W poniedziałek przed południem cztery lodołamacze dopłynęły do miejscowości Popłacin pod Płockiem - w ciągu kilku godzin powinny dotrzeć do miasta w rejon mostu drogowo-kolejowego im. Legionów Józefa Piłsudskiego - poinformowała Małgorzata Palusińska z płockiego Urzędu Miasta.

W Płocku na razie spokojnie

Według Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku, poziom rzeki nie przekracza tam obecnie stanów ostrzegawczych - na wodowskazie w najniżej położonej części miasta do stanu ostrzegawczego brakowało w poniedziałek rano 19 cm.

Zbiornik Włocławski na Wiśle ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. To największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się od Płocka do Włocławka.

Autor: mj,js,kt//tka,mj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości