Najnowsze

Sroga zima w Boliwii. 35 ofiar mrozu

Najnowsze

EFEBoliwijczycy nieprzygotowani na śnieg

Sroga zima nawiedziła Boliwię. Z powodu zimna zmarło już 35 osób. W stolicy kraju, La Paz, temperatura wyniosła -5 st. C, co jest niespotykane w tej części świata.

Mieszkańcy nie potrafią poradzić sobie z tak zaskakującą pogodową aurą. - W El Alto jest bardzo zimno. Temperatura bardzo spadła i trudno jest wytrzymać. Szczególnie ciężko znoszą to dzieci. Niepokoją nas te zmiany klimatu. O tej porze roku zazwyczaj nie ma tu śniegu. To po prostu nie jest czas na śnieg - mówi Boliwijczyk.

Gotowości na śnieg brak

Meteorolodzy nie przewidują poprawy sytuacji. Prognozują, że w niektórych częściach kraju temperatura spadnie do -22 st. C. Budynki i systemy grzewcze nie są przygotowane na tak niskie temperatury. Mrozy są śmiertelnie niebezpieczne zwłaszcza dla bezdomnych, którzy okrywają się jedynie kocami. Co więcej, boliwijskie ministerstwo zdrowia odnotowało już 40 tys. przypadków chorób układu oddechowego.

El Alto to drugie co do wielkości miasto Boliwii, położone na wyżynie Altiplano, w zespole miejskim La Paz. Panuje tu surowy klimat, a najwyższa średnia dzienna temperatura wynosi 17 °C.

Autor: mm/ms / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: EFE

Pozostałe wiadomości