Spuszczają ścieki przy warszawskiej Starówce

Ścieki wpadają do Wisły

Kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków wpada do Wisły w samym sercu miasta. Na bulwarach śmierdzi fekaliami, tymczasem wodociągowcy zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą. O sytuacji zaalarmował portal tvnwarszawa.pl Piotr Tomczyk, Reporter 24.

- Z mostu Poniatowskiego można dostrzec na wodzie ślady płynących nieczystości i tworzącą się pianę. Gdzie w tym momencie są tak aktywni w ostatnim czasie ekolodzy? - denerwuje się Piotr Tomczyk.

- Smród jest nie do opisania. Nie zachęcam do spacerów - opowiada Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl, który wybrał się we wtorek nad Wisłę, by sprawdzić informacje Reportera 24.

Do Wisły, zamiast do Czajki

Okazuje się, że MPWiK tymczasowo zmieniło zasady odprowadzania ścieków.

- Wykonawca budowy połączenia kolektora Burakowskiego z oczyszczalnią Czajka poprosił o zmniejszenie ilości wypuszczanych na Bielanach ścieków ze względu na kolejny etap prac. Dlatego część nieczystości wpada do Wisły poprzez kanały burzowe położone na wysokości Śródmieścia – tłumaczy Roman Bugaj, rzecznik MPWiK.

- Taka sytuacja potrwa do końca roku. W miejscach, gdzie wypuszczamy ścieki, są ustawione tablice z informacją, staramy się też możliwie często czyścić kanały. Jednak nieprzyjemnego zapachu w stu procentach nie da się wykluczyć – dodaje.

Kolektor do Czajki

Problem z nieczyszczonymi ściekami, które trafiają bezpośrednio do Wisły zakończy się dopiero, gdy MPWiK wreszcie zakończy budowę kolektora pod dnem Wisły, którym ścieki mają trafić do zmodernizowanej oczyszczalni Czajka.

Tunel, który powstaje na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji za ponad 176 mln złotych, będzie miał prawie 1400 metrów długości i przejdzie ok. 10 metrów pod dnem Wisły. Będzie położony pomiędzy ulicami Farysa i Świderską (obecnie praca stanęły ze względu na uszkodzenie maszyny do drążenia tuneli).

Modernizacja oczyszczalni Czajka to największa inwestycja ekologiczna w kraju. Ma kosztować 2,5 mld zł. Nowa oczyszczalnia ma być gotowa pod koniec 2012 roku. Zgodnie z planem, tunel miał być gotowy do końca sierpnia.

Reporter 24

Informacje, zdjęcia i film opisujące problem ścieków przesłał na Kontakt 24 Piotr Tomczyk, jeden z najaktywniejszych Reporterów 24. Zobacz jego profil.

Autor: mjc//par/mz//ms / Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości