Najnowsze

Sprawdź, jak wykryć u siebie boreliozę

Najnowsze

Bóle głowy i zmęczenie mogą być objawami boreliozy

Lato to okres zachorowań na boreliozę, infekcję bakteryjną, przenoszoną przez kleszcze. Pajęczaki czają się na nas w trawie i wykorzystują każdą okazję, by ugryźć.

A co się stanie, jeśli nie znajdziemy kleszcza na naszym ciele odpowiednio wcześnie i zachorujemy na boreliozę? Sprawdź, jakie są jej objawy.

Jak przeziębienie

Objawy mogą być podobne do tych przy grypie. Pojawia się wtedy m.in. gorączka i dreszcze. Jednak na tym etapie choroba jest praktycznie całkowicie wyleczalna. Często wystarczą jedynie leki podawane doustnie.

Ból głowy i sztywniejący kark

Bóle głowy i sztywność karku to kolejne z objawów, które można pomylić z przeziębieniem. Mogą być jednak oznakami wczesnego stadium boreliozy.

Takie objawy pojawiają się najczęściej po tygodniu lub dwóch od zainfekowania, jednak mogą wystąpić już po około około trzech dniach od ugryzienia.

Rumień wędrujący

Charakterystyczny objaw boreliozy to tzw. rumień wędrujący. To zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów. Może być lekko wypukłe, ciepłe i bolesne. Typowy rumień w środku jest jaśniejszy.

Zmęczenie

Kolejne stadia choroby, nawet leczonej, przynoszą nieustanne zmęczenie. Jedna z osób chorujących na przewlekłą formę boreliozy, Jennifer Crystal, określiła to uczucie jako "wyczerpanie podobne do tego towarzyszącego grypie, które sprawia, że mięśnie nie bolą, ale dosłownie nie są w stanie funkcjonować".

Bolesne lub opuchnięte stawy

Osoby chorujące na boreliozę często odczuwają także bóle stawów i mięśni. Gdy choroba jest nieleczona, infekcja przedostaje się do krwi i powoduje objawy podobne do artretyzmu. Atakowane są duże stawy, szczególnie kolana. Z czasem, gdy choroba postępuje, bóle mogą się nasilać.

- Gdy ktoś poddaje się leczeniu, a później odczuwa bóle stawów i zmęczenie, nie jest to spowodowane tym, że bakteria wciąż tam jest, bo leczenie jest bardzo efektywne. Objawy te są spowodowane faktem, że w organizmie zachodzi reakcja immunologiczna, gdy próbuje on zaatakować infekcję - mówi Jennifer Layden, lekarz specjalizujący się w chorobach zakaźnych z Loyola University Health System.

Problemy z sercem

W bardzo rzadkich przypadkach, w późnych stadiach nieleczonej choroby, może występować nieregularne bicie serca, a także inne symptomy poważnych schorzeń kardiologicznych.

- Infekcja może dotrzeć do serca i powodować palpitacje. Nie jest to jednak częste - mówi Layden.

Osłabienie mięśni, odrętwienie i mrowienie

Gdy rumień utrzymuje się tygodniami na ciele, mogą wystąpić objawy neurologiczne. U niektórych osób pojawiają się one długo po podawaniu antybiotyków.

- Są osoby, u których przewlekle występują objawy neurologiczne, w tym bóle głowy, odrętwienie, mrowienie i przeszywający ból nóg - mówi Layden.

Porażenie nerwu twarzowego

W skrajnych przypadkach i w zależności od tego, jak rozprzestrzenia się infekcja, u niektórych pacjentów może dojść do porażenia nerwu twarzowego. Jednak jeśli osoba ugryziona przez kleszcza nie zbagatelizuje pierwszych objawów choroby, wystąpienie porażenia nerwu twarzowego można niemal całkowicie wykluczyć.

Specjalista od chorób zakaźnych o kleszczach - cała rozmowatvn24

Autor: zupi/jap / Źródło: weather.com