Najnowsze

Sprawdź, co szykuje dla nas pogoda w lipcu i sierpniu

Najnowsze

Rekordy ciepła i prognoza na najbliższe dni według Wojciecha Raczyńskiego
Rekordy ciepła i prognoza na najbliższe dni według Wojciecha Raczyńskiegotvnmeteo.pl
wideo 2/3

Synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński przewiduje, że najbliższe dni przyniosą nieco chłodniejszą aurę. Jednak według wstępnych prognoz, upały wrócą, a lipiec będzie nieco cieplejszy niż zazwyczaj.

Według prognozy amerykańskich synoptyków z AccuWeather wydanej pod koniec maja, latem w Europie Środkowej spodziewane są fale upałów.

- Według ostatnich danych, lipiec będzie nieco powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę, a sierpień będzie w normie - przyznał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński.

Długoterminowe prognozy na tegoroczny lipiec zapowiadają, że średnia miesięczna temperatura będzie o około 1 stopień Celsjusza powyżej normy. Suma opadów zaś nie zmieni się szczególnie mocno.

Prognozy na sierpień z kolei podają, że średnia miesięczna temperatura będzie podobna do tej z poprzednich lat. Prawdopodobnie deszczu będzie jednak nieco mniej niż zwykle.

- Modele matematyczne użyte do tych prognoz bazują głównie na danych statystycznych, ale według mojej opinii dla Europy centralnej dość dobrze się sprawdzają. Reasumując, lato będzie ciepłe i raczej suche - stwierdził Raczyński

Fluktuacje wokół średniej miesięcznej temperatury w lipcucpc.ncep.noaa.gov
Fluktuacje wokół średniej miesięcznej temperatury w sierpniucpc.ncep.noaa.gov

Padały rekordy

W środę w wielu krajach Europy termometry wskazywały nawet 40 stopni Celsjusza. Z tak wysoką temperaturą musieli zmierzyć się między innymi Francuzi i Hiszpanie.

Również w Polsce, w niemal całym kraju, temperatura maksymalna przekraczała wartość 30 stopni Celsjusza. Pojawił się także nowy rekord temperatury w czerwcu - w Radzyniu w województwie lubelskim około godziny 15.20 termometry wskazały aż 38,2 stopnia Celsjusza.

- Rekordowa temperatura dla czerwca to 35,4 stopnia Celsjusza w 1963 roku - w Łodzi i Zamościu [...] Padł również rekord dla Warszawy, wynosił 33,3 stopnia, a wczoraj było 35 - mówił Wojciech Raczyński.

Najcieplejsze europejskie miejsca 26 czerwca (za wetteronlinetvnmeteo.pl za wetteronline.de
Temperatura w Polsce w środę 26 czerwca o godzinie 15.30 (wetteronline.de)wetteronline.de

Przyjdzie ochłodzenie

Po dość chłodnym i deszczowym maju czerwiec zdaje się wyjątkowo gorący. Jak powiedział synoptyk, najbliższe trzy dni przyniosą nieco ochłodzenia.

- Mamy niż nad Białorusią i front chłodny związany z tym niżem. Postępuje od północy na południe kraju i za nim napływa chłodne powietrze znad Skandynawii. On jest, powiedzmy, umiarkowanie chłodny - także temperatura spadnie, odetchniemy przez najbliższe trzy dni - dodał Raczyński.

Według modeli synoptycznych, upały powrócą w niedzielę. Temperatura nie będzie jednak już aż tak wysoka.

- [Wartości - przyp. red.] rekordowe już nie będą, do 33 stopni na południowym zachodzie kraju, a później po upalnej niedzieli znowu ochłodzenie i temperatura będzie już "w miarę normalna" jak na tę porę roku - stwierdził.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Jak powiedział Wojciech Raczyński, mimo rozwoju technologii w codziennej pracy synoptyka nadal wykorzystywane są termometry. Aby stworzyć idealne warunki do pomiaru temperatury, konieczne jest umieszczenie termometru na wysokości dwóch metrów w tak zwanej klatce meteorologicznej. W ten sposób bada się temperaturę powierzchni ziemi.

- Jest jeszcze temperatura przy gruncie, mierzona pięć centymetrów nad powierzchnia gruntu. Ona się różni, w dzień może być wyższa, a w nocy może być o trzy-cztery stopnie Celsjusza niższa - powiedział.

Całość rozmowy obejrzysz tutaj:

Wojciech Raczyński o ostatnich upałach i prognozach na lato
Wojciech Raczyński o ostatnich upałach i prognozach na latotvnmeteo.pl

Autor: kw/rp / Źródło: tvnmeteo.pl, cpc.ncep.noaa.gov

Pozostałe wiadomości