Space X. Falcon 9 wystartował z przylądku Canaveral na Florydzie

Rakieta Falcon 9 wystartowała
Rakieta Falcon 9 wystartowała
tvn24
tvn24Rakieta Falcon 9 wystartowała

Rakieta Falcon 9 należąca do SpaceX wystartowała w piątek z bazy NASA na Florydzie. Wraz z załogową kapsułą Dragon 2 na szczycie dostarczy czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na ISS lecą czterej astronauci z USA, Japonii i Francji. To pierwszy załogowy start rakiety użytej już we wcześniejszych misjach.

OGLĄDAJ LOT NA MIĘDZYNARODOWĄ STACJĘ KOSMICZNĄ W TVN24 GO

Falcon 9 udanie wystartowała w piątek o godzinie 11.49 z Przylądku Canaveral na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Użyta rakieta Falcon 9 jest tą samą, za pomocą której odbyła się pierwsza pełna misja transportu astronautów na ISS w listopadzie 2020 roku.

Czworo astronautów

Na pokładzie wyprodukowanej przez SpaceX kapsuły Crew Dragon, nazwanej Endeavor, jest czworo astronautów: dowódca misji Shane Kimbrough, pilot Megan McArthur oraz Japończyk Akihiko Hoshide i reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) Francuz Thomas Pesquet.

24-godzinny lot

Podróż do orbitującej 400 kilometrów nad Ziemią ISS będzie trwać niemal pełne 24 godziny. Obie części rakiety odłączyły się od kapsuły, a część używana w pierwszej fazie lotu samodzielnie wylądowała na dronie-statku nazwanym "Of Course I Still Love You" na Atlantyku. Kapsuła porusza się z prędkością ponad 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Jest to już też trzecia wspólna załogowa misja NASA i firmy SpaceX miliardera Elona Muska i trzecia w ciągu 11 miesięcy, co jest nadzwyczajnie szybkim tempem. Partnerstwo agencji z prywatną firmą Muska pozwoliło NASA w ubiegłym roku na ponowne rozpoczęcie załogowych lotów na ISS po 9-letniej przerwie, podczas której amerykańscy astronauci byli wynoszeni na orbitę za pomocą rosyjskich rakiet startujących z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Rakieta Falcon 9 wystartowała
Rakieta Falcon 9 wystartowałatvn24

Autor: ps/dd / Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości