Najnowsze

Sonda z Księżyca wróciła na Ziemię. Chiny obiecują: podzielimy się próbkami

Najnowsze


Moduł powrotny chińskiej sondy Chang'e 5, który opuścił w niedzielę orbitę okołoksiężycową, w środę wylądował na terenie regionu autonomicznego Mongolia Wewnętrzna. W czwartek Chińska Państwowa Agencja Kosmiczna zapewniła, że podzieli się danymi i próbkami ze Srebrnego Globu z naukowcami z innych krajów.

Moduł chińskiej sondy księżycowej Chang'e 5 z kapsułą zawierającą próbki gruntu Srebrnego Globu wylądował w środę w chińskim regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna - poinformowała agencja Xinhua.

Misja sondy Chang'e 5

Misja rozpoczęła się 24 listopada od wystrzelenia sondy z kosmodromu Wenchang na chińskiej wyspie - prowincji Hajnan. Pojazd wyniosła w kosmos rakieta Długi Marsz 5B. Na początku grudnia lądownik sondy osiadł na powierzchni Księżyca oraz pobrał około dwa kilogramy próbek gruntu i skał, tak zwanego regolitu.

Moduł powrotny Chang'e 5 opuścił w niedzielę orbitę okołoksiężycową, uruchamiając cztery silniki rakietowe na 22 minuty.

Była to pierwsza taka misja od ponad 40 lat. Podobną wykonała w 1976 r. sonda Łuna 24 wystrzelona przez Związek Sowiecki.

Próbki i dane dla naukowców z innych krajów

Chiny zamierzają podzielić się danymi i próbkami gleby zebranymi na Księżycu przez sondę Chang’e 5 z naukowcami z innych krajów – zapewnił w czwartek wicedyrektor Chińskiej Państwowej Agencji Kosmicznej (CNSA) Wu Yanhua. Próbki zostaną wykorzystane głównie do badań naukowych – zaznaczył Wu na konferencji prasowej. Wcześniej informowano, że część próbek trafi na publiczną wystawę. Dzięki misji Chang’e 5 Chiny stały się trzecim krajem świata, po Stanach Zjednoczonych i Związku Sowieckim, któremu udało się przywieźć na Ziemię próbki księżycowej gleby oraz drugim krajem z flagą na Księżycu.

Autor: rzw / Źródło: PAP,tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości