Najnowsze

Sonda kosmiczna wykonała milowy krok

Najnowsze

W sobotę Dawn weszła w orbitę Vesty

W sobotę Dawn ("Świt") stała się pierwszą sondą kosmiczną, jaka kiedykolwiek weszła w orbitę obiektu w głównym pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Badacze z NASA czekają na więcej szczegółowych danych, dzięki którym będą w stanie określić dokładny czas, w jakim został poczyniony ten milowy krok.

Dawn będzie obserwować Vestę, planetoidę z pasa pomiędzy Marsem a Jowiszem, równo przez rok. W lipcu 2012 roku skieruje się w stronę kolejnego obiektu zainteresowania - karłowatej planety Ceres. Misja Dawn zapewni badaczom bardzo ważne dane służące do określenia, jakie były początki naszego Układu Słonecznego, a także utorowania drogi kolejnym podobnym misjom - tym razem z ludźmi na pokładzie statków kosmicznych.

- Prezydent Obama nakazał nam wysłanie ludzi na asteroidę do 2025 roku. Dawn zbiera kluczowe informacje, dzięki którym to może być możliwe - powiedział Charles Bolden, administrator NASA.

Nie wiadomo, o której Dawn weszła w orbitę

Sonda przekazała już informację, która potwierdza jej wejście w orbitę Vesty, ale dokładny czas tego bezprecedensowego wydarzenia nie jest znany. Moment, w którym Dawn przekroczyła granicę jest ściśle uzależniony od masy i siły grawitacji planetoidy, które na razie można tylko szacować.

Jako że przyciąganie Vesty jest zależne od jej masy, to jeśli Vesta jest masywniejsza, przyciąganie jest większe, a to znaczy, że Dawn przekroczyła orbitę wcześniej. Jeśli jest lżejsza, znaczy to, że sonda osiągnęła orbitę nieco później.

Teraz, kiedy Dawn znajduje się na orbicie, naukowcy mogą zebrać dokładne pomiary i ocenić rzeczywisty czas wejścia w orbitę.

Autor: map//ŁUD / Źródło: nasa.gov

Pozostałe wiadomości