Najnowsze

Sojuz szykuje się do startu. Odleci w środę

Najnowsze

Sojuz jest już na kosmodromie

Statek kosmiczny Sojuz TMA-03, który dowiezie kolejnych członków Ekspedycji 30 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), w poniedziałek znalazł się na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Jego start planowany jest na środowy poranek.

Na pokładzie Sojuza znajdą się inżynierowie lotu Oleg Kononenko, Don Pettit i Andre Kuipers.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, astronauci wylecą o godz. 8:16 czasu wschodniego. Sojuz powinien zostać zadokowany do ISS w piątek rano.

Ważne eksperymenty

Na pokładzie ISS członkowie Ekspedycji 30 będą kontynuować swoje badania nad różnicami, jakie występują pomiędzy ćwiczeniami siłowymi wykonywanymi na Ziemi i w kosmosie (Treadmill Kinematics). To pierwsze tak zaawansowane badania, które mają na celu wskazanie najefektywniejszych ćwiczeń siłowych dla załogi ISS.

Ponadto załoga ISS przyjrzy się efektom wibracji cząsteczek znajdujących się w cieczy w środowisku kosmicznym. Badanie PACE-2 pomoże lepiej zrozumieć podstawy fizyki.

Pieczę nad powyższymi eksperymentami będzie sprawował kierujący ekspedycją Dan Burbank.

Anton Shkaplerov, rosyjski astronauta, zbada z kolei cechy charakterystyczne oceanów i ich wpływ na połowy ryb prowadzone w różnych regionach. Ponadto, wraz z resztą rosyjskiej załogi, wymieni kilka paneli, baterii oraz bezpieczników w rosyjskim segmencie ISS.

Rozpakują załadunek

Wszyscy astronauci zajmą się rozpakowywaniem bezzałogowego transportowego statku kosmicznego Progress, który zaopatruje kosmonautów pzrebywających na ISS.

Tak Sojuz TMA-22 startował z Bajkonuru w listopadzie (NASA)

Autor: map/ms / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości