Najnowsze

Śnieg zablokował drogi w Portugalii

Najnowsze


Pierwszy śnieg i pierwsze związane z nim kłopoty pojawiły się w Portugalii. W czwartek rano zaczęło prószyć na północy, potem nagle rozpadało się na wschodzie. Spowodowało to utrudnienia na kilku regionalnych drogach w obu częściach kraju.

W piątek na związane z zimową pogodą utrudnienia narażeni byli kierowcy podróżujący po drogach wschodniej Portugalii.

Drogi zablokowane

Jak poinformował przedstawiciel Regionalnych Służb Ratownictwa Drogowego w Castelo Branco, padający od czwartkowego wieczoru śnieg doprowadził do zablokowania dróg pomiędzy miejscowościami Piornos, Torre oraz Lagoa Comprida.

Z uwagi na śliską nawierzchnię jezdni utrudnienia w ruchu wystąpiły również pomiędzy Sameiro a miastem Manteigas, a także na odcinku Penhas Douradas - Sabugueiro. Nad bezpieczeństwem kierowców czuwały tam policyjne patrole.

Musieli założyć łańcuchy

Śnieg zaczął dawać się we znaki portugalskim kierowcom już w czwartek w północnych regionach. Tam padać zaczęło o godzinie 5.00 rano. Zabielił się krajobraz Serra da Estrela, czyli pasma gór w kontynentalnej części Portugalii. Najwyższym jego szczytem jest Torre (1993 m n.p.m.), na którym zamknięto wszystkie szlaki.

Jednocześnie portugalski instytut meteorologii zarejestrował w ciągu dnia na tamtejszej stacji meteorologicznej tylko 3 st. C. Kierowcom nakazano założenie na koła łańcuchów, bo nawierzchnie przy takich warunkach pogodowych szybko zrobiły się śliskie. Po trzygodzinnych opadach zamknięto też niektóre drogi, które miały być odblokowane do wieczora.

Nie zniknie tak szybko

Według synoptyków ten pierwszy podczas tegorocznej jesieni śnieg w Portugalii, który spadł przy 2 stopniach Celsjusza, może utrzymać się dłużej. - W ciągu najbliższych dni spodziewamy się kolejnych opadów deszczu ze śniegiem. Przewidujemy, że w rejonie Serra da Estrela podczas piątkowej nocy temperatura może spaść poniżej zera - powiedział Ricardo Tavares z Instytutu Meteorologicznego w Lizbonie.

Pierwszy śnieg w Polsce

A kiedy my możemy spodziewać się pierwszych opadów śniegu? Otóż te już za nami. W Tatrach i Sudetach już dawno zrobiło się biało. A na nizinach?

Nasz synoptyk Artur Chrzanowski zapowiedział nadejście zimy na Wszystkich Świętych.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROGNOZIE POGODY NA 1 LISTOPADA

Autor: mm,js/mj,ŁUD / Źródło: PAP, ENEX, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości