Najnowsze

Śnieg w Tatrach. Napadało już 12 cm

Najnowsze

Widok z kamerki pogodowej z Gubałówki
tvn24Widok z kamerki pogodowej z Gubałówki

W środę rano po dość mroźnej nocy na tatrzańskich stokach pojawił się śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży aż 12-centymetrowa warstwa białego puchu, a temperatura na szczycie spadła do 3 st. C poniżej zera. TOPR odradza wyjść w partie szczytowe. "W wyższych partiach Tatr warunki nie pozwalają na wygodne używanie sprzętu zimowego (raki, czekan), a letni ekwipunek jest już niewystarczający" - informują w oświadczeniu ratownicy górscy.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Powyżej 1200 m n.p.m. leży warstwa świeżego śniegu, a miejscami szlaki turystyczne są oblodzone. "Polecamy natomiast piękne widoki. Niestety po chwilowym rozpogodzeniu zapowiadane sa dalsze opady deszczu, a w górach śniegu" podaje TOPR.

To nie zwiastun zimy

Synoptycy przewidują, że wrześniowy opad śniegu nie zwiastuje szybkiego nadejścia zimy. Michał Furmanek z zakopiańskiej stacji IMGW przypomina, że opady śniegu pod koniec lata zdarzają się w Tatrach niemal co roku. Jego zdaniem czeka nas jeszcze "babie lato" i temperatury w okolicach 20 stopni.

Śnieg w górach zaczął intensywnie padać we wtorek wieczorem i wówczas biały puch pojawił się górnych rejonach Zakopanego m.in. na Gubałówce.

PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA - SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Autor: pk/rs / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TOPR

Pozostałe wiadomości