Śnieg niewidziany od lat i jego pierwsza ofiara

Opady śniegu w Santiago spowodowały wiele zniszczeń
Opady śniegu w Santiago spowodowały wiele zniszczeń
ENEX
ENEXOpady śniegu w Santiago spowodowały wiele zniszczeń

Ponad 300 tysięcy osób zostało bez prądu po tym, jak na stolicę Chile spadła gruba warstwa śniegu. Jest też pierwsza ofiara śmiertelna tej nieoczekiwanej zimy.

Po raz pierwszy od lat w stolicy Chile spadł śnieg, prowadząc do prawdziwego chaosu. Chociaż amatorów "białego szaleństwa" i entuzjastów tej nagłej zimy jest wielu, śnieżyca doprowadziła do odcięcia ponad 300 tysięcy mieszkańców od prądu. Meteorologowie są zdania, że to najcięższa zamieć w Santiago od 2007 roku.

Biały paraliż

Santiago zostało w sobotę sparaliżowane przez niespodziewaną śnieżycę, ale na tym nie koniec. Pewien pracownik miejski, który próbował oczyścić słup wysokiego napięcia z warstwy lodu, zmarł na wskutek porażenia. Co więcej, dwie osoby również poraził prąd z oberwanych przez śnieżycę kabli: starsza kobieta z wnuczką nie zauważyły zagrożenia.

Warstwa śniegu była na tyle gruba, że nie wytrzymały tego niektóre dachy i zadaszenia: nawet w remizie strażackiej na wozy zarwał się dach, dodatkowo komplikując akcje ratunkowe straży. Zacinający deszcz i zmrożony śnieżny puch padają w Chile od dwóch dni - dla niektórych to okazja to świętowania z rodziną, wyciągnięcia zakurzonych nart czy sanek lub walki na śnieżki. Inni szacują straty i naprawiają samochody. Śnieżyca zirytowała również fanów piłki nożnej - zawody Copa Chile zostały odsunięte w czasie.

Nadciąga zima

- Oczywiście, po prostu napadało śniegu, ale do tego w powietrzu unosi się taka magiczna atmosfera tu, w Belli i w całym Santiago. Nikt się tego nie spodziewał - powiedział jeden z mieszkańców.

Pomimo zniszczeń i braku prądu mieszkańcy Santiago świętują i korzystają z warstwy śniegu zalegającej w stolicy. Na trawnikach zaroiło się od bałwanów i zbrylonych śnieżek, a w internecie - od filmów i zdjęć z roześmianymi dziećmi w igloo. Niestety, jest równie wiele filmów zatarasowanych dróg i zarwanych dachów.

Więcej informacji o tej nieoczekiwanej śnieżycy otrzymasz tu:

Autor: sj/map / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości