Śnieg i silny wiatr. Przyczyną jest "efekt jezior"


W USA, w stanach sąsiadujących z Wielkimi Jeziorami - Nowym Jorku, Pensylwanii oraz Ohio sypnęło śniegiem. Wszystko przez tak zwany "efekt jezior".

Zjawisko to powoduje występowanie silnych, często długotrwałych opadów śniegu. Mogą przyjmować także postać burz śnieżnych.

Powstaje późną jesienią i wczesną zimą - kiedy wody większych akwenów są jeszcze nagrzane. Napływające nad nie zimniejsze masy powietrza przyczyniają się do silnego parowania wód ze zbiorników, para zaś zasila chmury znajdujące się powyżej. Potencjalny opad deszczu ze względu na niską temperaturę zamienia się w śnieg.

Silny wiatr w stanie Nowy Jork

Efektowi towarzyszy często silny wiatr. Taka sytuacja była w Nowym Jorku, nad Jeziorem Ontario. Amerykańska Narodowa Służba pogodowa odnotowała porywy dochodzące do 80 km/h.

Biało zrobiło się między innymi w stolicy stanu - Albany. Dla hrabstw: Madison, Onondaga, Oneida, Oswego oraz Cayuga wydała ostrzeżenia przed efektem jezior. Oznacza ono, że w regionach prawdopodobnie spadnie śnieg. Wysokość opadów śniegu może się różnić między tymi obszarami.

Jak się zachować?

Jak podaje portal cnycentral.com, należy zastosować się do kilku zaleceń i ostrzeżeń. Trzeba przygotować się, że podczas ewentualnych podróży samochodem mogą występować znaczne utrudnienia komunikacyjne. Nie można również zapomnieć o sprawdzaniu na bieżąco aktualnej sytuacji pogodowej na radarach.

Narodowa Służba Pogodowa w Buffalo (Nowy Jork) poinformowała, że trudne warunki pogodowe w stanie potrwają przynajmniej do poniedziałku (czasu miejscowego), na południowy wschód od jeziora Ontario.

Autor: ao/aw / Źródło: ENEX, weather.com, cnycentral.com, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości