Smog w Krakowie. Przejazdy komunikacją miejską będą darmowe

[object Object]
Nad Krakowem unosi się smogtvn24
wideo 2/30

W ciągu najbliżej doby nad Krakowem unosić się będzie smog. Z tego powodu w poniedziałek od północy przejazdy miejskimi autobusami i tramwajami będą darmowe - poinformował urząd miasta.

SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL

Z prognoz wynika, że dobowe stężenie pyłu PM10 na znacznym obszarze miasta może wynieść około 150 mikrogramów na metr sześcienny (norma to 50 µg/m3). Komunikacja będzie darmowa w Krakowie i w gminach z nim sąsiadujących, do których kursują autobusy krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK).

Informacje o stanie jakości powietrza można śledzić na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub korzystając z aplikacji mobilnej Powietrze Kraków.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 lat, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę i alergicy powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni i ograniczyć uprawianie sportu na zewnątrz.

Co to jest PM10?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Ich występowanie jest efektem m.in. spalania stałych i ciekłych paliw.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie (Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP)Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: anw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości