Smog w Krakowie. Eksperci wyjaśniają, jak z nim walczyć

Jak działa elektrofiltr do oczyszczania powietrza
Jak działa elektrofiltr do oczyszczania powietrza
Jak działa elektrofiltr do oczyszczania powietrza

Nad Krakowem utrzymuje się smog. Powietrze jest bardzo zanieczyszczone, głównie za sprawą dogrzewania mieszkań za pomocą kotłów, w których pali się węglem i drewnem. Małopolska stara się walczyć ze smogiem, a eksperci oceniają, czy metody te są odpowiednie.

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

W wielu miastach w Polsce utrzymuje się smog. Choć niż i opady sprawiły, że m.in. w Rzeszowie jakość powietrza się poprawiła, miejscami sytuacja cały czas jest dramatyczna. Tak jest choćby w Krakowie, gdzie w poprzednich dniach obowiązywał alarm smogowy.

Nie jest to nowy problem

O smogu głośno jest dopiero w ostatnim czasie, jednak jak zauważa Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, problem istnieje od dawna.

- Od pięciu lat praktycznie apelujemy i działamy, naciskamy na to, aby były w Krakowie podjęte radykalne i zdecydowane działania. Udało się wprowadzić uchwałę antysmogową. Obowiązuje od zeszłego roku, ale wejdzie w życie dopiero we wrześniu 2019 roku - mówi Lutomska. - Do tego czasu w Krakowie mają być wymienione wszystkie kotły na paliwa stałe i od 2019 roku będzie obowiązywał zakaz stosowania paliw stałych, czyli nie będziemy mogli ogrzewać mieszkań węglem ani drewnem - dodaje.

Zdaniem Lutomskiej walka ze smogiem to długotrwały proces. - W tym roku weszła uchwała dla Małopolski. Jest to bardzo dobra perspektywa, ale jednak wymaga dużo czasu - mówi i dodaje, że kotły będą emitować dużo mniej pyłów, niż te które mamy teraz w zasobie gospodarstw domowych.

Winne dogrzewanie domów

To właśnie zanieczyszczenia pochodzące z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych odpowiadają w głównej mierze za smog w Polsce.

- Musimy zwrócić uwagę na to, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce, w Krakowie jest niska emisja, czyli właśnie spalanie paliw stałych w domowych kotłach. I tutaj w tym kierunku powinny zostać podjęte działania - zauważa Lutomska.

W związku z tym Alarm Smogowy apeluje, by w takich dniach, jak dziś, unikać palenia w kominkach. Są one często używane w celu dogrzewania mieszkań.

Ograniczenia w ruchu

Jednym ze sposobów walki ze smogiem jest ograniczenie ruchu samochodowego. W niektórych miastach w Polsce zachęcano kierowców, by zamiast autem, przemieszczali się komunikacją miejską (mieli darmowe przejazdy). Inne europejskie miasta stosują jednak bardziej radykalne sposoby na walkę z zanieczyszczeniem i wprowadzają zakaz wjazdu samochodów do miast. Takie rozwiązania stosuje się m.in. w Rzymie. Jak zaznacza Lutomska, jest to jednak związane z innym powodem zanieczyszczeń.

- Takie rozwiązania są stosowane w innych miastach europejskich, ale proszę zwrócić uwagę, że tam głównym problemem są zanieczyszczenia komunikacyjne - mówi Lutomska.

Ograniczenie w ruchu drogowym to rozwiązanie doraźne
Ograniczenie w ruchu drogowym to rozwiązanie doraźnetvn24

Częściowo jest to związane z tym, iż inne kraje europejskie z problemem zanieczyszczeń pochodzących z dogrzewania mieszkań, już sobie poradziły. W Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemczech regulacje dotyczące spalania paliw stałych wprowadzono już wcześniej. W Wielkiej Brytanii było to w latach 60.

- U nas ten proces dopiero się rozpoczął, dlatego borykamy się z takim powietrzem, które nas truje i tak naprawdę nas zabija - podsumowuje Lutomska.

Sposób na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń

W celu walki z zanieczyszczeniem powietrza powstają różne urządzenia, które mają polepszać jakość powietrza, zmniejszając emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Jednym z nich jest elektrofiltr, który wychwytuje pył i nie pozwala mu wydostawać się przez komin. Producenci określają jego skuteczność na 40-90 procent.

Takie urządzenia stosowane są zazwyczaj w kominach przemysłowych, jednak można je także montować w domowych instalacjach, co pozwala na ograniczenie niskiej emisji.

- Elektrofiltr jest urządzeniem opartym na działaniu sił elektrostatycznych, jest także zwany odpylaczem elektrostatycznym - mówi jeden z pracowników firmy Tech, która produkuje takie urządzenia.

Maszyna, wykorzystując wysokie napięcie, zatrzymuje pył na ściankach urządzenia, przez co nie uciekają przez komin i nie są uwalniane do atmosfery.

- Cząsteczki pyłu są jonizowane przez cząsteczki gazu, które elektryzują pył i jest on osadzany na ściankach - tłumaczy pracownik Tech.

Obejrzyj rozmowę z Ewą Lutomską z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Ewa Lutomska o zanieczyszczeniu powietrza w Kakowie
Ewa Lutomska o zanieczyszczeniu powietrza w Kakowie

Autor: zupi/aw / Źródło: TVN24, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości