Smog w Krakowie, Bielsku-Białej i innych miastach. Jakość powietrza jest fatalna

[object Object]
Antysmogowy mural w Bielsku-Białejtvn24
wideo 2/30

Smog unosi się nad wieloma miastami kraju w czwartek o poranku. W niektórych regionach jest źle, a nawet fatalnie. Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy.

SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

W czwartek o godzinie 6 powietrzem najgorszej jakości, określanej jako fatalna, oddychali mieszkańcy Goczałkowic-Zdroju. Stacja pomiarowa wykazała tam stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 143 µg/m3, co oznacza ponad 397 procent normy dobowej. Fatalna jakość powietrza była także w Bielsku-Białej i Krakowie. Odnotowano tam odpowiednio 134,64 µg/m3 (374 proc.) i 122 µg/m3 (prawie 339 proc.) stężenia PM2,5.

Zła jakość powietrza pod względem PM2,5 panowała w Jeleniej Górze - 111 µg/m3 (ponad 308 proc.) i Katowicach - 99 µg/m3 (275 proc.), a pod względem PM10 - w Oświęcimiu, gdzie zmierzono 163, co świadczy o blisko 272 proc. normy dobowej.

W niektórych miastach, zwłaszcza w Małopolsce, jakość powietrza była określana jako niezdrowa, a w miejscowościach różnych regionów kraju - średnia.

Stężenie pyłu PM10 w czwartek o godzinie 6 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl za GIOŚ
Stężenie pyłu PM2,5 w czwartek o godzinie 6 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl za GIOŚ

Co to jest PM10?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5?

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometrów. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Co to jest benzen?

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Maska antysmogowa (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Autor: ps / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości