Najnowsze

Smog nad Zgierzem, Rybnikiem, Włocławkiem. Są miejsca z fatalnym powietrzem

Najnowsze

Smog zagraża dzieciom
Smog zagraża dzieciomPiŚ
wideo 2/30

W środę wieczorem mieszkańcy wielu regionów oddychają smogiem. Niektóre stacje pomiarowe zarejestrowały złą i fatalną jakość powietrza.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

W środę wieczorem dobowe normy stężenia szkodliwych pyłów miejscami są przekroczone. O godzinie 20 powietrzem fatalnej jakości oddychali mieszkańcy Zgierza. Tamtejsza stacja pomiarowa wykazała stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 131 µg/m3 (364 procent przyjętej normy dobowej).

W przypadku pyłu PM10 złą jakość powietrza wskazały stacje pomiarowe w Rybniku, gdzie odnotowano 191 µg/m3 (318 procent normy dobowej) i Zgierzu, w którym stężenie szkodliwych związków wyniosło 143 µg/m3 (238 procent normy dobowej). Pył PM2,5 sprawił, że złym powietrzem oddychano między innymi w Radomsku - 106 µg/m3 (294 procent normy dobowej), Kamiennej Górze - 95,81 µg/m3 (266 procent normy dobowej), Włocławku - 91,2 µg/m3 (253 procent normy dobowej).

W wielu innych miastach powietrze miało niezdrową i średnią jakość.

Stężenie pyłu PM10 o godzinie 20 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)GIOŚ
Stężenie pyłu PM2,5 o godzinie 20 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)GIOŚ

Co to jest PM10?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5?

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometrów. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Co to jest benzen?

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Autor: kw/map / Źródło: GIOŚ, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: shantanukashyap/pixabay.com

Pozostałe wiadomości