Najnowsze

Smog nad Polską. Najgorzej na południu

Najnowsze

Smog zabija - raport NFZ (materiał TVN24 BiS)
Smog zabija - raport NFZ (materiał TVN24 BiS)TVN24 BiS
wideo 2/31

Miejscami nad Polską unosi się smog. Najgorsza sytuacja panuje na południu kraju. Sprawdź jakość powietrza w Twoim mieście.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

Stężenie pyłu PM10

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3).

Według danych z godziny 15. stan powietrza w Raciborzu jest zły. Stężenie pyłu PM10 sięgnęło tam 168 µg/m3. W niektórych miastach południowej Polski powietrze ma niezdrową jakość.

Stężenie pyłu PM10 o godzinie 15 (tvnmeteo.pl za GIOŚ)tvnmeteo.pl za GIOŚ

Stężenie pyłu PM2,5

Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3.

Powietrzem fatalnej jakości oddychają w czwartek mieszkańcy Raciborza, gdzie odnotowano 152 µg/m3 stężenia pyłu PM2,5. Mieszkańcy kilku miast południowej i centralnej części kraju oddychają powietrzem niezdrowej jakości.

Stężenie pyłu PM,25 o godzinie 15 (tvnmeteotvnmeteo.pl za GIOŚ

Jak wpływa na nas smog?

O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.

PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: ps/map,aw / Źródło: tvnmeteo.pl za GIOŚ

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości