Smog. Jego skutki mogą być śmiertelnie niebezpieczne

[object Object]
Smog jest niebezpieczny dla naszego zdrowiatvn24
wideo 2/35

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim sezon smogowy. Jakość powietrza pogarsza się. Wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Podczas wysokiego stężenia zanieczyszczeń warto ograniczyć aktywność fizyczną i zaopatrzyć się w maski przeciw smogowe. Jak zauważył Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego, warto zastanowić się nad zakupem oczyszczaczy powietrza do pomieszczeń.

- Ruch antysmogowy jest głównie oddolny, w gminach ale też w województwach. Mamy już w tej chwili kilka uchwał antysmogowych: Małopolska, Śląsk, województwo łódzkie. Jedenastego listopada będziemy mieli uchwałę antysmogową na Mazowszu. To przyśpiesza naturalny proces wymiany najgorszych kotłów - dodał w rozmowie na antenie Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.. Sprawdź aktualny stan powietrza.

Gdzie można odetchnąć pełną piersią

W dużych miastach elektrociepłownie rozprowadzają ciepło do kaloryferów, nie dymią kominy. Jednak na wsiach sytuacja jest niepokojąca. - Gorsze powietrze w Polsce mamy paradoksalnie w małych i średniej wielkości miejscowościach, niż w metropoliach. Może z wyłączeniem Krakowa i Katowic, np. Brzeszcze. Tam pomierzono od stycznia poziomy różnych substancji. W styczniu poziom rakotwórczego benzoalfapirenu przekroczył dopuszczalną granicę sto-dziewięcio krotnie. Najnowsze raporty Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska mówią o Suwałkach i Białymstoku. Tam też powietrze w roku 2016 było najczystsze. Wcześniej Słupsk - poinformował Siergiej. Mazury, Pomorze, Podlasie były obszarami, gdzie jakość powietrza była najkorzystniejsza. Jednak lokalnie stacje na Pomorzu wykazywały bardzo wysokie stężenie zanieczyszczeń, np. w Wejherowie, czy Kościerzynie. Wszystko zależy od miejsca i sposobu ogrzewania, wyjaśnił Piotr Siergiej. Na stronie GIOŚ znajduje się mapa ze 150 stacjami pomiarowymi. Stacje te jednak nie obejmują obszaru całej Polski.

Jak jest na Słowacji?

Na Słowacji dominuje inny typ ogrzewania - na gazie ziemnym.

- Jest różnica. Mam znajomych z południa Polski, którzy wyjeżdżają na narty na Słowację. Przyczyną nie są lepsze stoki, lecz czyste powietrze. Świadomie wybierają inny kraj żeby wypoczywać - poinformował Siergiej.

Pyły zawieszone są mierzone w kilku kategoriach.

Co oznaczają wskaźniki PM10 i PM2,5?

- Mamy pyły PM10, które są wielkości dziesięciu mikrometrów, mniej więcej jedna piąta grubości ludzkiego włosa i pyły PM2,5, które są jeszcze drobniejsze czterokrotnie. Pyły PM2,5 są dużo groźniejsze ponieważ potrafią przenikać do krwiobiegu. Tam też, mogą stać się źródłem stanów zapalnych, mogą wywoływać zawały serca, czy udary - poinformował Pyły PM10 zatrzymują się w płucach, natomiast pyły PM2,5 przenikają głębiej.

Stan jakości powietrza w 2016 roku - pył PM10 (TVN Meteo za GIOŚ)TVN Meteo za GIOŚ

Konsekwencje są poważne

Najczęstszym efektem wpływu tych pyłów są udary i zawały serca.

- Dwie trzecie z chorób są to choroby układu krążenia, natomiast jedna trzecia to są choroby układu oddechowego, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, czy nowotwory płuc. Zła jakość powietrza przyśpiesza ostre symptomy astmy u dzieci. Co do alergików nie mamy takich danych - poinformował - Piotr Siergiej.

Jakość powietrza w 2016 roku - pył PM2,5 (TVN Meteo za GIOŚ)TVN Meteo za GIOŚ

Zobacz całą rozmowę z Piotrem Siergiejem:

Smog w Polsce
Smog w Polscetvn24

Autor: wd/rp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości